E diele, 28.02.2021, 10:47 AM (GMT)

Kulturë

Sevdail Hyseni: Meselera si ngahera….

E shtune, 15.06.2019, 06:45 AM


Sevdail Hyseni

Humor

Meselera si ngahera….

SHERRI…

Miu buburrecit

I tha në hajgare,

Pse kaq të vogël

E ke kokën, ore… ?!

Për mend’ o zotëri

S’kam fare shkollë,

Por, ama, belin,

Pse e ke të hollë?!

Belin për hijeshi

E kam torrollak,

Po, por, nga poshtë

Ma ke gjithë atë bark!

Kujdes byrazer

Ma plase vrerin,

Poshtë mos më nguc

Se ma sheh sherrin!

FAQJA

ME PAMBUK

Berberi duke rruar

Myshteriun Faruk,

Fët e pret në faqe

Fët një copë pambuk!

Prerjet përsëriten

Disa herë tërkuzë,

I mërzitur myshteriu

Foli nëpër buzë...

Mirë këtë anë e mbolle

Me pambuk thellë:

-          Po faqen tjetër

Me çka po e mbjell ?!

ÇELËSI

Nga të pirët e tepërt

Një pianik fare,

Provon derën e shtëpisë

Ta çelte me cigare!

Mbasi nuk ia doli

Kërkoi ndihmë i gjori,

Nga një kalimtar

Që shkonte atypari.

Po ky nuk është çelës,

Brenda për të hyrë:

- O të keqen çelësin

Unë e paskam pirë !(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora