E diele, 28.02.2021, 10:50 AM (GMT)

Kulturë

Hysen Kobellari: Vrasësi qan mbi varrin tim të rremë

E shtune, 15.06.2019, 07:39 AM


VRASËSI QAN MBI VARRIN TIM TË RREMË

Nga Hysen Kobellari

Vrasësi qan mbi varrin timrremë

Qesh

Me ofshamattijsinqerta;

Unë bëhem Ai,

Ai bëhet Unë

I ngrati,

Nukqan vërtet mua;

Qan hallet dhe dertetveta.

Afshikeqardhjes për veten time

gufmon nga thellësizemrës

Trupin ma dreth si lemzë,

Psherëtima intime

Dhe

Qaj Ai,

Qaj Unë

Siç qan kur ndeshgozhdë, sharra

Thjesht për qejf qajmë,

Thjesht për t’u lehtësuar nga barra

E ditëss’ka nisur

Dhe ndër mend e mbajmë.

Gulshi gati frymën, më del prej hundësh

Si me më dalë shpirti soje

S’nxjerr dot një fjalë vetme prej goje.

Kokat tonafaljelutje përkulen,

U ngjajnë dy rrathëvezjarrtë

Me avuj dhe tym

Një engjëll mes nesh qenka ulur

Na mbledh lotëtnjë gjym;

I artë ky gjym qafëgjatë.

Ç’të të them ç’kam hequr

Nga ky vajtim

Mbirremin varrin tim !

Ai që qan me mua, që është vrasës,

Po që për mua s’është hasëm

Mbanshpirt si gozhdë pandehmën:

“Po vrave, do të vrasin !” …

Ani, s’prish punë

Dhe

Qaj Ai,

Qaj Unë.

Një melodi babaxhane

s’mbaron me Of !

Mos mendoni se këtu diçka nuk shkon

E çfarë nuk ka shkuar mbroth

kë botë virane ?!...

Dita ime

Ja behu agimipurpurt, thatim,

Trim e kapedan, si pleshtat;

U pengua mbi oxhakun tim

Dhe m’i shkriu eshtrat.

një guaskë vetmie rroj,

Ndanë kroit që më gërryen;

Nëse zemra ime përpëlitet

Si pendë fajkoi

S’ka vetmi që më thyen !

sytëfëmijës si gurameçë

përgjakur;

Dita ime buzët me të kuq

Nis e lyen

Të më dashuroshkëtë kohë

Të më dashuroshkëtë kohë zgjebesh

Është njëlloj sikur të më lësh pas sy;

Të më vrasësh mua dhe veten,

na lësh pa shpirttrup, të dy

Ty të dashuron një tjetër,

Mua një tjetër më don;

Unë, që të gjithëdua dhe patjetër,

Mosdiskuto,

Dua, ashtu si vetë Zoti do …

Prandaj, më fshij nga kujtesa,

moho !

Unë mbase vdes nga egojavjetër

Po e di që fuqi s’ke, përharruar,

Vrasësepafajësuar;

Vetëm Zoti munddashurojëshumë

Se ç’dashuron një grua

Ç’po ndodh me ty;

Ç’bëhet me mua ?!

Dashuria jote është si ajri,

Ku qarkullojnë shpirtratpafaj;

Qan zemra jote;

Zemra ime, qaj !

Pagjumësi

Maçokushtriq gjatëgjerë

mbi divan;

mbi tryezë prehemgjumi s’më vjen.

Shiu mbi qelqe gufon shatrivan

Dhe nata leh si qen

Me kokë përmbi re, të mos flesh,

shohësh ëndrra llahtari.

Sa ndoht !

dalështek deragjesh

Një tog me të përgëra gomari.(Vota: 39 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora