E enjte, 25.02.2021, 10:30 PM (GMT)

Kulturë

Albert Habazaj: Akoma s'kam qarë për Babain

E shtune, 15.06.2019, 07:22 AM


Babai im i shtrenjtë dhe i paharruar, mësuesi Rexhep Sh. Abazi (28 prill 1935 - 13 qershor 2009)

Akoma s'kam qarë për Babain ...

Albert HABAZAJ

Baladë për Mësuesin, Këngëtarin dhe Babain tim Rexhep Sh. Abazi

Dhembjen e kam të nxehtë e të njomë,

Lëmshi në grykë më bëhet mal,

Mezi i mbaj lotët, mos bëhen Amazonë,

Me lotët e paderdhur mund të bëj hidrocentral.

Dhe pse s'jam fetar, e kam një shenjt,

Shenjti im është im atë përjetësisht,

Mësuesi, këngëtari, burri për kuvend,

Autoritet dhe elegant njëkohësisht.

Fjalën ia kam flori në gjak, në shpirt,

Ia kam diell me dritë të ngrohtë në sy,

Ku ta kap të uruarën, ta ndjej atë dritë?

O Baba, si duroj unë 10 vjet pa ty?!

Fjalën tënde e kam udhëzues,

Para teje s'përfill asnjë hero legjende,

O shenjt që më ke ikur, i dashur mësues,

O Baba, për ty s'kam qarë ende...

Vlorë, 13 Qershr 2019(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora