E merkure, 14.04.2021, 02:43 PM (GMT+1)

Kulturë

Kolë Tahiri: Dashuria si ripërtëritje e jetës humane

E merkure, 12.06.2019, 09:33 PM


DASHURIA SI RIPERTERITJE E JETES HUMANE

-Per emocionin dhe ndjenjen e dashurisë bashkëshortore-

Nga Prof Dr Kolë Tahiri, Bruksel

Ndjenja e dashurise njerzore e cila, me te drejte vleresohet, si nje nga ndjenjat me humane, emocion i fuqishem, nga me te thelltët ka shtrirje të gjere. Kjo ndjenje perben bazen dhe garancine e riperteritjes se shoqerise njerezore. Ne aspektin praktik e utilitar, kjo ndjenje pasuron e zbukuron jeten njerezore ne teresi dhe te individit ne veçanti.

Qellimisht u kufizova ne disa aspekte te shprehjes se saj ne marredheniet bashkeshortore. Format dhe drejtimet e tjera mbeten per t'u trajtuar ne menyre te veçante.

Ç’ESHTE DASHURIA BASHKESHORTORE?

Dashuria bashkeshortore eshte çeshtje nga me thelbesoret e marredhenieve shoqerore dhe konkretisht atyre familjare te cilat perbejne bazen e jetes  se njeriut.

DAHURIA eshte riperteritje e jetes humane në planetin tone.

Dashuria-Lumturia ne veprim, ne jeten praktike.

Dashuria eshte emocion i fuqishem, ndjenje e thelle.

"         eshte energji nervore, elektricitet, energji fizike.

        eshte vlere e madhe shpirterore, gezim, hare, qetesi shpirterore, jetegjatesi, pra, gjithcka e rendesishme dhe e bukur ne jeten familjare bashkeshortore e shoqerore.

Dashuria eshte lidhje, raport, marredhenie, afrim shpirteror e fizik e perkushtim.

      eshte refektim i pendeses, falje.

Dashuria eshte perkujdesje, sherbim, sakrifice, vetmohim.

Dashuria eshte karakteri ne veprim, besnikri, qetesi, njerzillek, qendrueshmeri, siguri, vleresim, ngrohtesi, embelsi, kenaqesi fizike e ekztaze shpirterore.

Dashuria eshte fjale e dhene dhe e mbajtur mire, me besnikeri e fisnikeri.

     eshte hyjnore, qiellore.

Dashuria eshte dora e ngrohte e atij tjetrit.

      eshte dileme, persiatje, pershtatje, shkrirje, asimilim, deshprim, dhemshuri, xhelozi, imitim, acarim, zemrim, merziti, deshprim, urrejtje.

Dashuria eshte kenge e pambaruar, sfide, pengese, triumf, humbje,, ngarkese emocionale, adrenalinë.

Fiziologjikisht - adrenaline ne gjak, nxitje e percueshmeri nervore, nxitje nervore ose ngacmim, kalim elektonesh gjate tere percjellesit tek neuronet etj.

Dashuria eshte triumf-ngarkese nervore, stres, deshprim, depresion, deshprim i pafund.

       eshte trishtim,, nostalgji, shprese, ofeze.

       eshte dhembje., xhelozi dermuese, deshprim.

       eshte shprese, frymezim, optimizem, qendrese, prove, garanci.

       eshte seks, konakt fizik, ledhatim, puthje, thithje.

       eshte respekt, perkujdesje, ndershmeri, besim.

Dashuria e nenes per femijen eshte hyjnore, engjellore.

Dashuria eshte tolerance, bashkepunim, kompromis intensiv.

"       ka si teme qendrore-dashurine dhe vdekjen.

«       perballet me sfida te medha, zhgenjime, tundim.

«      shoqerohet JO RRALLë edhe me poshtersi, kurveri, tradheti etj.

      eshte edhe turp, sekret, dyshim, vuajtje, merziti, intrige, perbuzje, bezdisje, antipati, urrejtje.

Dashuria mbeshtetet ne baza te shendosha fizike e fiziologjike, shpirterore e mendore.

Ai/Ajo qe e perjeton kete ndjenje dhe emocionet shoqeruese mund te quhet i/e lumtur ne jeten private.

...!

Shenim:

-Kete skede e kam mbajtur shume vite me pare dhe kishte mbetur e harruar diku ne nje zarf te vecante. E gjeta dhe me befasoi. Nuk e di, se cili\a eshte ndihmesa ime per formulimin e kesaj skede. Te pakten, t’a quajme perzgjedhja, seleksionimi e vle-resimi i mendimeve te te tjereve per kete ndjenje dhe emocion kaq humane, gjitheper-fshirese.. Mendova, qe t'a ndaj edhe me miqte e mije me te aferm, me lexuersit e nderuar te revistes ZemraShqiptare.

(Kolë Tahiri, etno-psikolog)

-Nga Brukseli, Qershor 2019-(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora