E diele, 18.04.2021, 12:33 PM (GMT+1)

Mendime

Luan Kalana: Shqiptarët, liridashës dhe paqësorë

E diele, 09.06.2019, 06:32 PM


Ese-Liria e Shqiptarit , si purteka e arit

SHQIPETARET DHE KOMBI SHQIPTAR ,

ME LIRIDASHESIT DHE  PAQESORET NE EUROPE.

Historia na i ka imponuar, pushtuesit e huaj, superfuqite apo fqinje shoveniste , tere jetem qe ne shekujt , te luftojme e te mbijetojme per liri , vetem ne trojet tona.

Nje nga popujt me te lashte e me te medhenj te Europes , pellazgo-ilir, arberit, shqipetaret , gadishulli Iliriade(qe sot quhet Ballkan), si pasoje e megalomanve europiane , kemi mbetur te vegjel  ashtuquajtur , na kane copetuar, te pushtuar, te aneksuar “vend i vogel”.-

Jo, JO !

.Qe nga Kosova e Metohi deri poshte ne Cameri , nje nje e tera , ka qene dhe eshte Shqiperi, dhe sot nuk duan te njohin Kosoven Republike , dhe ke ?!-Dardanine , vatren e shqiptarizmit per Liri..

-Apo me keq popullin vella Vam, te terorizuare te shpqerngulur nga trojet e tyre, e mohojne , harojne qe jane Shipatre , qe nga arvanitasit qe luftuan e mbrojten, e krijuan Greqine si shet te pavarur.

-Dhe sot lozin “lojen symbyllurazi” te femijve , per te na “pranuar ne Europe”, dhe ke ?! -

Ne te paret e Europes.Harrojne shqipetaret me ne krye Heroin tone kombetar, Gj.K.Skenderbeun, qe u bene barikade e mbrotjes te Europes nga pereandoria osmane turke, e te tjera..

Kush nuk e ka sulmuar e pushtuar Shqiperine, qe nga turkomanet, fashistet italiane , nazistet gjermane e deri manarko-fashistet greke me 1949.

-Po perse Shqiperine e kane pasur dhe e kane hale ne sy ?!

Dihet boterisht, si vendi me startegjik, gjeografik e natyror, shoqeror liridashes  -celesi , nyja e porta e Europes me Mesdheun dhe Boten.

-As eshte populli Shqipetar vendi yne Shqiperia, nje nga popujt me humane e paqesore, qe nga Kosova deri ne Cameri, qe mbrojti e strehoi heberejt, juishet, nga ndjekja e shfarosaj e nazisteve gjermane ne Luften II Boterore ?!.

-Po ju kujtoj nje fakt paqesor e human te kombiti tone.Dihet , qe shume pushtues  nga vende te huja te Eurpes , qe i bene trojet tona sheshe betejash midis nesh e njeri tjetrit, u vrane e u varosen ne trojet tona.

-As i ruajtem e i mbajtem varet e tyre, me mire se varet tona, si kopesht me lule, kujtoj varezat e Francezeve ne qytetetin tone te Korces-dhe tani na ngrihen serbe e greke ish poushtues, ne vend te na demshpblejme e te na falenderojne , vijne e pushtojene truallet e varezave si toka te tyre .A ka shtet shqiptar?!.Te vije i hujai e te ulet kemeb kryqn  ne sofren tone.Humanizmi ka kufi.Jo , Jo keshtu.!

-Mos harojme , se dhe keto vite, nje cerek shekulli ne demokraci, synimet e te huajve jane te hapura apo te inskenuara ne politikat e partive shqiptare per pushtet.

-Duam te jemi te lire ne vatrat tona, mos na nderhyni ne punet tona.Po te doni te na mbroni, merni shembull nga populli vella e shteti Amerikan, qe mbron  lirien e Kosoves , nga hordhite nazite serbe e millosheviciane.

-Le ti hapin “syte kater” me protesta paqesore (me maska e shashka) te Tiranes te luftes te te liderve te partive per pushtet, te perfeshire edhe  Presidentin i Republikes, mes vetis, qe ne fund te fundit “shpien uje ne mullirin e armikut”-thote fjala e urte e popullit.

-Te mos behemi preh e synimve destabilizuese  e percarese te huajve , te interesave te tyre strategjike , per te na mbajtur poshte, per te na sunduar e pushtuar Lirine tone, ata duam me cdo kusht lufte civile, mjeti me paqesor, se sa  pushtimi hapur ushtarak.

Jemi vellezer te nje gjaku, dhe Liria jone i ka rrenjet ne gjak, ne bashkimin kombetar jo ne vellavrasje e percarje .

-Ne qe jemi  mbijetesa Liridashese  Paqesore ne Europe, le te behemi shembull , s’ka si vellazeria jone kombetare , ashtu si fete shqiptare, ne rrugen paqesore drejt demokracise te vertete.

Kemi qene e jemi populli e kombi me qytetaruar  i Europes, keshtu na meson historia, le te mbetemi te tille, shiponja te Lirise e te Paqes ne Bote.

Luan Kalana-Florida SHBA.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora