E merkure, 08.07.2020, 03:12 AM (GMT+1)

Kulturë

Zymer Mehani: I dashuri atdhe

E marte, 28.05.2019, 06:33 PM


Zymer Mehani

I DASHURI ATDHE!

Zëri i zemrës sate si zilet e bardha

N'ato bjeshkë t' Rugovës e n'brigje t'Valbonës

Bebëzat e syve tu si ujërat e kaltra të liqejve n'Lurë

Gishtërinjtë e duarve tuaja si shqiponjë me flatra në t'fushës Flamur...

Dje, atdhe për ty, ishte ditë e zezë, mynxyrë e skëterrë

Kur robëruesi na përzuri, na dogji e na poqi, na bëri të mjerë

Flakën e përgjakshme ndezi i ziu gjakatar

Flakën e armiqësisë përhapi s'deshi t'njohë shqiptarë

Por bijtë dhe bijat tua si u dha kushtrimi

Para Flamurit u betuan siç betohet trimi

Në UÇK u rreshtuan trima e trimëresha

Para gjaksorit s'u nënshtruan dhe fituan qe besa

Trimat që villnin zjarr, për ty, i dashur atdhe

U ngritën porsi det me valë se t'patën besë dhe fe

U ngritën si vullkan i zjarrtë, si një mal i lartë

Të etshëm për liri dhe dritë,për një jetë të re

Fluturojnë Yje të zjarrtë n' të qiellit tënd, atdhe

U lartësuan lart e më lart përmbi ato re

Në atë qiell të paprekshëm të atdheut të artë

Për nderin shqiptar,për të gjithë shqiptar't

Mjaft të ndarë në pesë-gjashtë pjesë

Evropë, si s'ke turp, s'ke as faqe

Shqiptarët do të ribashkohen,,përndryshe s'do t'ketë paqe!(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora