E merkure, 08.07.2020, 02:13 AM (GMT+1)

Kulturë

Kalosh Çeliku: Erdhi Qyqja e Natës Zezë dhe më gjeti mes poezive

E hene, 27.05.2019, 09:48 AM


ERDHI QYQJA E NATËS ZEZË

DHE MË GJETI MES POEZIVE

NGA KALOSH ÇELIKU

(Dimrin e Madh erdha në jetë

me borë dhe stuhi pas Porte)

Shkurt, ishte asaj kohe: 13.02. 1951

Vetë i Dyti në jetë. Dimër i Madh.

Borë e madhe. Jashtë, Unë dhe Poezia

Mungonte mielli. Buka e misrit. Liria.

Babai, në arë priste të lindë Dielli

Nana, në sofër e gatuante Bukën.

Rretherrotull, ne fërkonim barkun

Perderisa, piqej në çerep. Nën saç.

Borë e madhe. Jashtë, acari pas dere

Zjarri ndizej me flakë, në oxhak.

Babai m’regjistroi në Librin e Amzës

Pranvera, larg. Liria, edhe më larg.

Erdha në Dimër. Acar, mbi kokë

Stuhia, kur i thyente pemët. Lisat.

Edhe, gjithë jetën. Dimër i Madh.

Borë, Stuhi. Vetëm një stinë: Dimër.

Pranverën e prisja tek Pragu Derës

Edhe atë, Vet i dyti: Unë, dhe Poezia…

(Pushtetarët e “vëllazërim - bashkimit”)

Pushteti. Kryeministri. Ministrat në Qeveri

Kryetarët e Partive Politike besnike. Bariu!

Sot, janë si hoxhallarët me çallmë turku

E thirrin “xhematin” në minare! Premtojnë:

“Xhehnetin”. E, në jetë na japin”Xhehnemin”.

Pushtetarët e “vëllazërim-bashkimit”, si hoxhallarët

Na premtojnë “Xhehnetin”. E, na japin “Xhehnemin”…

(Xhango im nip më thoshte

para Shtëpisë Babait)

Pse, u thua kurbetçarëve: mos ndërtoni pallate

Pishina. Avlia betoni?! Kapital të vdekur.

Po, fabrika ta punësoni familjen. Fëmijët

Që, kurrë nuk do të kthehen në vendlindje.

U thuaj: ndërtoni pallat edhe për Pulagjelin

Unë e Ti do t’i gëzojmë. Nuk vinë n’Atdhe.

Përgjithmonë, e kanë varrosur veten parave

Me mure betoni  Edhe sot, ende pa “Vatan”.

Xhango, im nip më thoshte para Shtëpisë:

Pse u thua, o burrë: mos ndërtoni pallate?!

Mure. Një ditë, Unë e Ti do t’i gëzojmë

Fëmijët e tyre nuk e dinë gjuhën shqipe.

Kurrë, nuk do të kthehen në vendlindje…

(Unë dhe Miku im Poet besnik

e pritëm Papën në Atdhe)

Sot, nuk kam një varg. Poezi Erotike

Lapsat, i lash te miku Poet. Kabinet.

Krahpërkrahu ta presim Papën në Shkup

Edhepse, i beson Zotit, mbanë Ramazan.

Sitën e kaluam mes sigurimit shtetëror

Këmbekrye bastisur pa metalik. Lapës.

Ombrellë, Pesë orë e pritëm në këmbë

Përcjellim meshën pa një fjalë shqipe.

I them Mikut tim Poet: Ulu pak në tokë

Ulet. Ndihmë, më ço nga toka. Vdiqa!

Jo, i përgjigjem. Nuk të çon as Traktori

I Enver Hoxhës nga sheshi “Makedonija”.

E përfunduam Meshën me Mikun Poet

Pasmesdite ikëm si dy profetë në shtëpi.

Mezi e kryqzuam Maqedoninë Veriore…

(Engjulli grua më pri para

Dy tjerat përkrahu)

Herët, Sot mik i fitova Tri Poezi Erotike:

Një për Engjullin Grua, që më pri para

Dhe, Dy tjerave që më mbajnë përkrahu.

Gji më japin me nga Dy shtamba nën Rrap

Fuqi kreshniku me Penë për Luftë. Liri.

Ditën e Nesërme, nuk kam asgjë të them:

Asnjë varg rrugaç. Asnjë poezi Erotike.

Përveç ,Tri Poezive Egra. Antologjike.

Në Kopështin e Shtëpisë, Gruas besnike:

Gjelbërim. Lule. Trëndafil, Dhe, një ftua…

(Rrugaçët nuk më lënë rehat

edhe në Shtëpi)

Ditën e Sotshme nuk kam asgjë në Shtëpi

Përveç, Tri Poezive Erotike. Kotnasikoti.

Edhe,.atë: Kopshtin e Shtëpisë.”Arushën”

Tri rrugaçe te pragu Shtëpisë. Kryengritëse.

Rrugaçët, nuk më lënë rehat edhe në Shtëpi…

(Erdhi Qyqja e Natës Zezë

dhe më gjeti mes poezive)

Erdhi, vetë Qyqja e Natës Zezë

Edhe, më gjeti Ujk mes poezive.

Dhe, pasi ngritëm dolli raki rrushi

E mora pa koçi për grua besnike.

Erdhi, Qyqja e Natës me Hënë

Unë me ibrikë raki rrushi për Të:

Gjithë Natën e lume, ngrita dolli

Lugatin, e varrosa natën me poezi!

Dhe, Ditën e Nesërne, ikëm në shtëpi

Ajo si qyqe Nate. Unë si Ujk i Zi.

Që, në vend Gjyshes sëmurë atë natë

Kësulkuqen e hëngri vetë Ujku Plak…(Vota: 7 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora