E shtune, 11.07.2020, 07:44 PM (GMT+1)

Kulturë

Jusuf Zenunaj: Punëtori ngazëllues

E shtune, 25.05.2019, 08:00 AM


PUNTORI NGAZËLLUES

Me përzierëse në krah,

kush s'e shqetëson,

ditën e një majit

ngazëllues në punë shkon.

170 euro, jo më pak në muaj,

mendja nuk i shkon

t'ia mësyejë vendit të huaj.

Skelet pa mbrojtje

nuk e frikësojnë fare,

as ditëve me shi,

as në vapë të madhe.

J.Z. Dilbeek, maj 2019


ËNDRRA E GJURIQIT

Ëndrra  e Gjuriqin qê paska parë

gjason "gjuajtjen " e peshqve nëpër arë,

detin e ka larg duarêve të tij,

për të Kosova edhe sot  ështê Serbi.

Pêrmes mediave "këshillon" Haradinin

në vend të verës zgjgdhe dimrin,

murlani nuk fryen më në ver i-

Kosovës  " i japim autonomi " .

Dilbeek , më 25  maj  2019(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora