E marte, 14.07.2020, 03:53 AM (GMT+1)

Kulturë

Sevdail Hyseni: Pensioni

E shtune, 25.05.2019, 08:00 AM


Humoristike

PENSIONI

Pjesët e trupit

Një ditë me pasion,

E lutën Zotin

Të dalin në pension!

Të parët u ngritën,

Dy sytë e ngratë:

-Jemi të lodhur,

Nuk shohim qartë!

Pastaj me radhë:

Veshët dhe këmbët,

Të gjithë me arsye,

I treguan dhëmbët!

S’ndiejmë as ecim

Me vrull si atëherë,

Zoti ua pranoi,

Lutjet me nder!

Në fund nga thellësia

E barkut piskamë,

Një zë i dobët,

Doli me ofshamë!

Dua që të shkoj

N’pension dhe unë,

Mu ka prish kandari,

Nuk jam për atë “punë”!

-Çohu! i thotë Zoti,

Kush je ti, dëgjon?

- Me mund me u çue

S’lypi pension!

Sevdail Hyseni(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora