E premte, 07.08.2020, 02:21 AM (GMT+1)

Kulturë

Albert Zholi: I kam borxh jetën

E merkure, 22.05.2019, 07:23 PM


I KAM  BORXH   JETËN

Nga Albert Z. ZHOLI

Ndihmëë... ndiihmëë...!- u dëgjua  një    i  frikëshëm  vajze  nga brenda  detit (Athinë)...Trupi i  saj  herë  shfaqej   mbi  ujë  e  herë  humbiste  për  t’u  shfaqur  apo  mos  shfaqur  prapë...Plazhistët  shihnin    lumtur, por  asnjëri  s’merrte  vendimin    hidhej  për të  shpëtuar  vajzën    po  mbytej...

Befasia  e detit  është thellësia, siç  ndodh në  Glifadhë, që  pas  100 metrash  nga  bregu, rritet  pa  pritur    një  thellësi  trembëse...Ajo vajzë, si   duket, e  kish për  herë të  parë  e  nuk  qe  përgatitur  për    mos  i zënë  këmbët në tokë  për  shlodhje...

Një  djalë, trup atleti, u  hodh  me vrull  dhe me  not notari  arriti tek  fundosja  e vajzës   që nuk  po  shfaqej    mbi  ujë. U zhyt rreth një minutë...Të gjithë në heshtje! Ja ai del mbi ujë me vajzën. Uaaaaaaaaaaaa, shpërthyen njerëzit.

...Me  zor  e  mori vajzën    breg. M e  krahët  e tijë    fuqishëm  e  ktheu  vajzën  kokëposhtë, e  pastaj  i  dha  frymë   nga  fryma e tijë  për të  jetuar ...Frymëmarrja artificiale  ishte shumë  e lodhëshme  dhe me tension: “ Do  e shpëtoj  dot  apo  jo? ...Duhet  ta  shpëtoj !” Vajza  nisi të  lëvizte  gjinjtë  në frymëmarrje ...Pastaj ngriti qepallat  për  tu  bindur  se  i kish  shpëtuar  vdekjes...

Djali  me  trup atleti  ishte  zhdukur  si me magji, kur  erdhi  makina  e  ndihmës së shpejtë ...

-Ishte  një  shqiptar, por  sa  shpëtoi  vajzën  iku menjëherë, sqaroi  një qytetar  grek- punojmë bashkë ... është  njeri i  heshtur  e  punëtor  i  mirë ...Vajza  tashmë e kish  marrë  veten. Të  tjerët  diskutonin  për  djalin  nga  Shqipëria:

-Po pse  iku?

-Trim  ishte!

-Të  mos  ishte  shqiptari do    kish vdekur  vajza…

-Sikur    ishte  nga  ata    shpëtimit të plazheve    Amerikës, që  shohim  nëpër  filma…

-E  ka ndonjë  kleçkë  ai    u  largua …?!

-Është  djalë i  mirë, është  dipllomuar  inxhinier elektrik  në Shqipëri, por  bën  çdo lloj pune  këtu ... tashti  punon  me mua në  një  magazinë.. . është  shoku  im ...erdhëm  bashkë  për    bërë banjë ...është  me kryq  në shpirt  ai nuk  do    duket – mbaroi  sqarimet  djaloshi, si  për  t’i  dhënë  diçka    shumë atij  burrit  me kryq    qafë, që  kish  folur: “ e  ka  ndonjë  kleçkë  ai që u  largua...”

Unë dua  ta  takoj  patjetër- iu  lut  vajza  djaloshit    e njihte     ikurin  shpëtimtar- I kam  borxh  jetën!...

Do ta gjej dhe në fund të botës-tha vajza bukuroshe dhe treti vështrimin nga ku ishte larguar shqiptari...(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora