E merkure, 24.02.2021, 09:21 PM (GMT)

Kulturë

Luan Kalana: Princi i enderrave

E marte, 21.05.2019, 07:16 PM


Cikel me poezi

PRINCI I ENDERRAVE

1-FOLEZES E DASHURISE

-Ku e ka shtepine,ku e ka srehezen Dashuria ?!

Te gjithe bota thone hapur:- Folozen ia dime !

N’pallatin e Endrave,n’Keshtjellen e princave,.

kendojne poeteshat magjise se mashkullit,

pervelohen poetet per bukurine e femres,

don zhuanet e kerkojne ne seks, parajsen,

te gjitha moshat vdesin per nje puthje buzesh,

“kiss in sunset” romantizem ne dashuri,

s’ka me te bukur shije mjalte embelsi.

S’eshte sekret,ta mare vesh njerezia ,

vetem profetet e shohin, e kane pare,

kur hyn e del fshehur neper qepallat,

nen strehen e degeve te qerpikeve,

Ajo e ka shtepine,nen kapaket e syve,

atje kendon,pi vere e shkruan, rubaira,

ne shtrarin e bebeve te syve te syrit,

atje derdh nektarin ne zgjoje, Dashuria.

DASHURIA Tokesore

1--Si qenka kurdisur ,kjo bote?!

C'behet keshtu o njeres ,

te gjithe,jo vetem gjallesat,

edhe te vdekurit Dashurojne !.

2-Puthen paturp rete ne qiell,

kam shkruar dhe nje vjershe ,

pushtohen lakuriq Dielli me Henen,

yjet,meteoret,detet dashurojne.

3-Nata me Diten jane ne dashuri,

mezi presin te takohen,mbremjeve,

ne muzg ne erresisre,te perqafohen,

puthen,flene....ne qiell notojne...

BURRIN QE DUA

...“Burre e grua,mish e thua”-populli

Gruan,femren e bukur te gjthe e duan,

Asaj i kane kenduar,jane dridheruar,

Princesha e Bukurise e pagezuar,

Libra lume per dashurine jane shkruar,

Mbreterit per grate fronin kane flijuar,

Kujtoni Otellon,Mbterin Lir ,Hamletin,

Tragjedine Romeon me Zhuljeten,

Lufterat per grate kane filluar,

Per Helenen ,Trojen kane pushtuar…

Burrit ralle i kane kenduar poezi,

pa Burrin jeta s’do ish gatuar,

Adami me Even,kafshuan mollen,

Pa ta,s’do kishte jete,femije,familje.

Gruaja qe dashuron Burrin e di.

Veshtire e ka, me fjale ta thote,

Ne zemer e ka te shkruar,

-“I Love You”,perjete e dua,

Burri eshte Perendi per mua,

S’thone kot ”Burre e Grua m

ish e thua” !.

-Princi i Enderrave

Sa isha femije kete fjale ma gatuan me perkedheli,

Kur ndjenjat filluan te me gudulisin enderroja

Princin e endrave,dashuroja si nje hyjni,

Ta tokja nje jete ,te ishte nje njeri mrekulli,

Tani qe u rita ,femer capkene per dashuri,

Meshkujt me dashurojne,me theresin zemer,

Jam e zhgenjyer,per mua kjo s’eshte dashuri,

Princi i dashurise time,qenka vetem enderr.

Luan Kalana

Maj -2019,Florida SHBA(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora