E merkure, 20.01.2021, 08:57 AM (GMT)

Kulturë

Sevdail Hyseni: Ariu karizmatik

E shtune, 18.05.2019, 08:18 AM


Humoristike

ARIU KARIZMATIK

Një Gjahtar mendjevrarë,

I mllefosur ndizet zjarr !

Merr në shenjë një Ari,

Do ta vras, gjithsesi…!

S’pranon këshillë e qortime,

Në Ariun s’ka lëshime…

Ka plaçkitur disa dele

Edhe mjaltin në koshere.

Ngjitet malit me ngadalë,

Kur Ariu i del përballë !

E zë pritën skaj një Lisi,

Mirëpo, pushka nuk i krisi !

Mbet i shtangur fatziu,

Çka po do i thotë Ariu ?

Zgjidh, s’të luti shumë,

Jetën, apo atë “punë” ?!

Të dytën pranoi me pishmane,

Hoqi rrip e pantallona …

Gjahtari u kthye në shtëpi

E nuk zuri gjumë në sy !

Zgjohet herët mendjepëlle,

Prapë i lindi një ide….

Hyn në mal pushka s’lun

Dhe Ariu, prapë atë “punë” !

Thotë e treta e vërteta,

Niset malit si shigjeta,

Kur arrin në atë vend,

Mbet Gjahtari i pa mend !

E hedh pushkën që nuk krisi,

E drejtohet për të Lisi,

S’pat nevojë të flas me gojë

E bën punën me përvojë!

Seç i lindi dyshimi Ariut,

E i thotë Gjahtar fatziut:

-Vjen t’më vrasësh, hë si thua?

Apo t’bësh seks me mua ?!

Pasi ta lexoni këtë humor,

Besoj se nuk e keni zor.

Të përcaktoheni për fitimtarin,

Me Arushën, apo Gjahtarin?!

Sevdail Hyseni(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora