E enjte, 01.10.2020, 02:08 AM (GMT+1)

Kulturë

Zymer Mehani: Ti që vrapoje pas lirisë

E merkure, 15.05.2019, 07:16 PM


Zymer Mehani

TI QË VRAPOJE PAS LIRISË

*Popullit tim*

Me zjarrin e ndezur në tënden zemër

Gjithë jetën në shekuj e dekada

Kurrë s'rende së ndjekuri lirinë

Nëpër skëterrë, mynxyrë e suferinë

Kalleshe në kraharor e s'bëzaje

Ndër breza t'shkëlqenin sytë arbërorë

Me Flamurin Kuq e zi në duar

Gjithmonë e ujite këtë truall stërgjyshor

I kaptove shtigjet dhe malet i kaptove

Vrapove pareshtur e prore qëndrove

këmbëzbathur dhe barkthatë

E kalove të keqen në çdo situatë

Shpesh u dogje, u kalle, i mbytur në halle

U shndërrove në hi dhe prapë u ringjalle

Si feniksi vetë, si shqipe me fletë

E sot je vetë mbreti nga deti në det(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora