E enjte, 26.11.2020, 09:45 AM (GMT)

Kulturë

Zymer Mehani: Si duket tradhtari

E merkure, 08.05.2019, 06:45 PM


Zymer Mehani

SI DUKET TRADHTARI

Ai është dinak

Dhe tinëzar është

I pabesë vërtet

Pas shpine të vret

Gjithçka është ai

Ujk, hijenë,ari

Madje dhe çakall

S'është vetëm njeri

Vërtet, njeri është

Që ecën me kokë

Veç tradhtisë, s'di tjetër

E lëshoftë kjo tokë

Ai s'ka as familje

S'njeh komb, as atdhe

E njeh vetëm lekun

Në Zot të bëj be

Sorollop ai është

Bastard a dobiç

Shet komb e atdhe

S'njeh shokë e as miq

Rrufetë na i rënshin

E çafshin në dysh

N'tah t'rrafshit theftë qafën

I hijenës këlysh

Ai s'ka as moral

Si derri në mal(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora