E enjte, 02.12.2021, 09:29 PM (GMT)

Kulturë

Kastriot Frashëri: Ditëlindja e Heroit Kombëtar Gjergj Kastriotit

E hene, 06.05.2019, 04:50 PM


DITËLINDJA E HEROIT KOMBËTAR GJERGJ KASTRIOT - 6 MAY 1405

Sot ne festojmë me krenari ditëlindjen e Gjergj Kastriotit (George Castriota), heroit tonë kombëtar, luftëtarit të madh, udhëheqësit ushtarak dhe politik, diplomatit, mbrojtësit me të madh të shqiptareve dhe popujve te tjere nga pushtimi dhe mizoria turke dhe nje nga protagonistet me më të shquar të historisë së Europës në shekullin XV.

Lavdi në jetë të jetëve o Kryetrimi ynë qe me vepren tende monumentale ne mbrojtje te lirise, vendit dhe vlerave te qyteterimit Perendimor edhe pas pesë shekujsh vijon te frymëzodh dhe të ndriçosh mendjet tona, e te atyre qe duan lirine, atdheun dhe Shqiperine europiane!

Kastriot Frashëri(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora