E premte, 27.11.2020, 08:44 PM (GMT)

Kulturë

Zymer Mehani: Ti, o Skënderbe!

E hene, 06.05.2019, 04:59 PM


Zymer Mehani

ME RASTIN E DITËLINDJES

TI, O SKËNDERBE!

Rroke shpatën

N’Kala t’Krujës

Shembe një lubi

Një kulçedër me shtatë koka

Një Perandori

Korre ëndrra pashallarësh

Dhe shekujt me pallë

Padishahë dhe jeniçerë

I grive palë-palë

Përkrenarja me brirë dhie

Bukur t’rri mbi kokë

Për lirinë e kësaj Arbërie

Me shqiptarët –tok

N’gjoks Flamurin Kuqezi

N’luftëra çlirimtare

Shpatë e rëndë t’shënoi lavdinë

N’historinë shqiptare(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora