E enjte, 06.10.2022, 05:44 PM (GMT+1)

Kulturë

Sevdail Hyseni: Opozitari

E marte, 23.04.2019, 07:34 PM


Sevdail Hyseni

Satirike

OPOZITARI…

Opozita e zezë dita,

Sikur dhelpra nëpër prita,

Bam këtu e bum atje,

Me dredhira sikur dje…

E ndërron qimen e zanatin,

Në pafund e shtyn inatin,

Veç të kthehet në pushtet,

S’e kursen nënën e vet !

Me idenë përmbi re,

Po s’i bëri gjeli ve!

Nuk i bën se është dinak,

I ka hyrë dreqi në bark !

S’e ngop leku as byreku,

Vetëm gropa e hendeku,

Që është rrasur në skandal,

Si veshgjati në kanal !

Sa për popull merret vesh,

Nuk e lodh rradaken shpesh,

Sall premtime drithë e miell,

-Lavdi n’qiell – bytha n’diell !

Mjaft shpifje e mashtrim,

Vota e lirë e ka një çmim,

S’ngjitet lart opozitari...

Sa i vdekuri – del nga varri ?!(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora