E shtune, 21.09.2019, 08:41 PM (GMT+1)

Kulturë

Nexhat Halimi: Etje e vetëdjegur

E shtune, 13.04.2019, 07:44 AM


Nexhat Halimi

Etje e vetëdjegur

Molla e kuqe në degë, në ëndërr

E njeriu me duart shtrirë nga qielli

Dhe etja aty nga vetëdigjet

Në fillin e dashurisë dhe urrejtjes

Në fillin e ndarjes dhe takimit

Në fillin e pemës dhe të plagës

Aty ku gjethi i yllit pikon në zemër

Në gurin me kokë zogu nga fluturon

Aty ku digjet kripa e shpërthen etja

E mbi ura e ditë e dallgë

I rikthehet kujtesa shkëmbit

Sa i afërt njeriu me rrënjën, zot

Shumë  më i afërt se ç`shkruhet(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT