E premte, 05.06.2020, 10:28 PM (GMT+1)

Komente

Çarçani, Cima & Pashollari: Bulizmi i Dalip Greces ndaj te persekutuarve politike

E shtune, 13.04.2019, 04:40 PM


Bulizmi i Dalip Greces ndaj te persekutuarve politike

Me te drejte nje mysafire nga Tirana na pyeti: "Keto veprime e sjellje te pahijshme te Dalip Greces ndaj shtreses se persekutuar politike nga ai rregjim makaber, a i ka pare, degjuar apo lexuar njeri?

Autore:

Drita Çarçani e persekutuar politike - babai i pushkatuar pa gjyq ne vitin 1943, sot Martir i Demokracise

Katerina Cima e persekutuar politike - babai i pushkatuar, vellai ish i burgosur politik

Vasha Pashollari ish e internuar politike, bashkeshorti ish i burgosur politik

Siç dihet bulizmi eshte nje veper e ndaluar jo vetem ne SHBA, por ne te gjithe boten, por ai qe e reflekton edhe ndaj shtreses ish te persekutuar politike ne SHBA eshte editori i gazetes Dielli, Dalip Greca.

Me rastin e 100 vjetorit te Vatres, si shume organizata te tjera edhe organizata e gruas Shprese & Paqe u angazhua ne takimet paraprake te atyre punimeve, kur mbaroi festa ne Manhattan qe ne nuk u ftuan fare si organizate dhe doli materiali i botuar per kete event shoku Dalip Greca ne artikullin e tij permendi shume organizata qe moren pjese ne punimet e saj, ndersa organizaten tone te gruas Shprese & Paqe nuk e permendi. Duhet te theksojme se kjo organizate shumicen e anetareve te saj i ka nga shtresa ish e persekutuar politike nga rregjimi komunist ne Shqiperi.

Po ju tregojmje nje episod. Kur ne si gra morem pjese ne ato takime, nje dite Vasha Pashallarit i kaloi orari ilaceve dhe nuk ndihej mire, i duhej nje pike uje te shtynte me te poshte hapat e saj. Ne Vater pame disa kutia me uje te pijshem, i themi Dalip Greces a mund te marim ketu nje shishe uje per te pire ilacet.

Jo tha ai keto jane me leke ne dore.

Dalim jashte neper shkallet e Vatres. Nje zoteri na pyet ku shkoni ju keshtu, bie shi i madh nese do te shkoni ne shtepi, ju dergojme ne me makine.

Do shkojme te blejme uje te pije Vasha ilacet, se nuk ndihet mire dhe do te vijme perseri ne mbledhje - i them une (Drita Carcani)

Uje - thote ai i habitur - po ne Vater ka shishe uje me kuintal qe i kane sjelle dhurate biznesment ne Vater.

Dalip Greca - thote Drita , nuk na lejoi te mernin uje aty, na tha jane me para.

Hajdeni moj motra brenda e e merni uje aty brenda, lereni se cfare thote Dalipi....

Kur me iniciativen e organizates se gruas Shprese & Paqe u mbajt ne Vater 100 vjetori i lindjes se Heroines Musine Kokalari, Dalip Greca u perpoq te dilte si iniciator i asaj konference, duke dale neper televizor e interent sikur vetem ai po bente perpjekje maksimale per realizimin e atij projekti, nderkohe qe ne si organizate kishim 6 muaj qe kishim filluar te punonim vullnetarisht ne ate angazhim.

Kur u mbajt ai perkujtimor ne Vater, une ( Drita Carcani) Vasha Pashollari, Arta Kokalari - mbesa e Musine Kokalarit qe erdhi ne Vater pas fteses tone, Katerina Cima dhe dy gra te tjera po te persekutuara politike na duhej te shkonim ne tualet te Vatres per nevoja personale. Pse na la Dalip Greca?! Jo tha nuk mund ta perdorni kete banje ju....

Mua personalisht (Drita Carcani) me ka mbajtur peng nje foto te vetme origjinale te babait tim te pushkatuar pa gjyq, sot Martir i Demokracise, se do te me shkruante nje shkrim....qe edhe e porosita, kujdes i thashe se vetem kete foto kam, nuk ma dha....kerkoja Vehbi Bajramit me tha, ai duhet te ta jape. Ja kerkova te shoqes se Vehbiut, jo tha ajo, ai duhej te ta jepte qe ti ja kishe dhene....

Emigranteve qe jane me azil politik ne SHBA, Dalip Greca u kerkon llogari se do te dije se cfare persekucioni politik kane ne familje. Askush nuk e ka pyetur ndonje here ate, edhe pse nuk ka asnje lloj persekucioni politik qe ketu ka mare azilin politik, pse ai nderhyn atje ku nuk i takon duke fyer e ofenduar edhe nepermjet gazetes Dielli shtresen e persekutuar politike. Ai tall, ve ne loje e perflet njerezit e persekutuar politik, aktiviste ne komunitet si ti doje qejfi atij. Dalip Greca ka larguar nga puna edhe gazetare shume me te afte se ai ne profesion, e te persekutuar politike

Kemi edhe Nazo Veliun ne Vater qe e ka vene Dalip Greca sekretare, se e ka nga Lushnja e i duhen krahe per neser kur te hedhe ai kandidaturen per kryetar i Vatres, qe gjer dje mua me ka thene (Drita Çarcanit) se Dalip Greca eshte komunist se ka pnuar ne gazeten Shkendija ne Lushnje, organi i PPSH. E tani kapardiset ne krye te Vatres bashke me Dalip Grecen. Cfare ka bere edhe Nazo Veliu per gruan e persekutuar politike, asnje gje, anje aktivietet.

Keto jane disa nga bemat e Dalip Greces, qe çuditemi se si e vleresojne dekorojne me tituj e grada te pamerituara aq me teper qe ka qene edhe kryeredaktor i gazetes komuniste Shkendija ne Lushnje deri sa ra diktatura komuniste. Mire na tha nje mysafire nga Tirana: "Keto sjellje e veprime jo te hijshme te tij ndaj njerezve te vuajtur te atij rregjimi makaber i ka pare, degjuar apo lexuar njeri qe te reagoje ndaj tij, apo jo?

Po i kane pare i thame ne nje zeri i kane pare, degjuar e lexuar, por deri me sot askush nuk eshte ndier, per te larguar nga Vatra ate person arrogant, prepotent e pa ndjenja njerezore. Pse e lene te livadhise ne kete menyre e dine ata....(Vota: 4 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora