E premte, 03.02.2023, 10:05 AM (GMT)

Kulturë

Kalosh Çeliku: Heshtni ujku ende troket pas dere

E shtune, 13.04.2019, 06:48 AM


HESHTNI UJKU ENDE

      TROKET PAS DERE

NGA KALOSH ÇELIKU

(Ehu, Dëllinjat e mia

te “Parku i Grave”)

Ehu, Dëllinjave mia te “Parku i Grave”

Unë, u fsheha kaçak: nën gërmusha.

Netëve të Dimrit. Edhe, Ditëve Verës

E kalonimin Natën. E prisnim Ditën:

Qafëpërqafe me Cuca. E Djemnusha.

Sot, jeni rritur. Jeni bërë koxha pisha

Në Shkup. “Parku i Grave”. Mes luleve.

Ehu, Dëllinjat e mia, te “Parku i Grave”

Sot, jeni rritur pisha. Unë, plak me mjekër.

Lakmi, ua kam Gjelbërimin. Përmendoret

Përederisa, Vetes: Thinjat e BabaShehut!

Dëllinjat e mia - pisha te “Parku i Grave”

Ende gjallë?! Përballë, sëpateve politike…

(Miku im Poet “Mic Sokoli”

e rroku topin për fyti)

Një ditë rrinim dhe pinim bashkë

Unë, një gjuhtar. Dhe, Miku Poet.

Edhe, bisedonim për rakinë e rrushit

Sesi: Unë, përpak desh vrava Veten

Natën. Dyluftim me Rrugaçen Poezi.

Miku gjuhtar më propozoi, atë ditë

Kalo, në prozë! Dhe, ikë nga Poezia!

E di, i përgjigjem Unë: Dua të ikë

Po, Ajo këmbeduar lidhë. Nuk ikë.

Miku im Poet, “trim”, e Mic Sokol

Pasi, i piu tri-katër gota raki rrushi.

Nisi, edhe të lëvdohet si pijetar, se:

Është trim. I fortë. Nuk e zen dot rakia.

Unë, i them: “armiku” i Omar Khajamit

O burra, nuk ka besë. Aqmëpak trimëri!

“Trimi” rakisë, hyri në semaforë të kuq

I bërtita, Unë. me zë! Kalimtarët e rastit:

“Mico”, ndalë! Topi turkut, në “istikam”!

Përpak, e shkeli me makinë Dudumi

Sotekësaj dite me ” Din E Iman”…

(Heshtni Ujku ende

troket pas dere)

Historikisht, Populli shqiptar humbjet

Kurrë, nuk i ka festuar si “fitore”!

E, as u ka kënduar këngë me çifteli

Armikun, s’e ka vra me këngë e valle

As , libra të dudumëve të Nënës Parti.

Përçudi?! Sot, erdhi koha Nëna Parti

Veten ta mbajë gjallë në jetë. Pushtet:

Popullit serb, nuk ia mori nacionalizmin

Patriotizmin. Po, festimin e humbjeve?!

Fushëbeteja, të humbjeve si “fitore”

Gurthemeleve përkujtimore. Varreve.

Përmendoreve me çifteli. Dhe, pizi

Dreka e darka mes varreve heronjëve.

Imzot! Mos, me këto ngjarje tragjike

E trembin popullin shqiptar?! Heshtni!

Ujku, ende troket pas dere! Dalldisje

Ditën e Nesërme: Të cofin për pushtet.

Lavdi “heronjëve” Xhadisë. “Xhehnet”!...(Vota: 11 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora