E marte, 11.08.2020, 04:13 AM (GMT+1)

Komente

Afrim Caka: Me tradhëtarët aleatë

E merkure, 10.04.2019, 06:52 PM


ME TRADHTARËT ALEATË, NUK E LUFTOJMË DOT TRADHTINË BRENDA NESH...

Nga Afrim Caka

Ali Ahmeti dhe Menduh Thaçi tronditën jo pak shoqërinë shqiptare me deklaratat e tyre se janë kundra Dr. Blerim Rekës? Ma thotë mendja se nuk do ta keqpërdor shkrimin tim dhe peshën shumë të rëndë dhe “seriozitetit” të deklaratave të tyre që provokuan mbajtjen e këtyre fjalimeve anti-kombtare përpara anëtarëve të tyre. Sot bëhet shumë aktual amaneti i Naimit, i shtruar 100 vjetë më parë si pyetje: si të bëhet Ilirida dhe si të bëhet shqiptari? Dhe, ky amanet sikur ka ngelur në sirtarët e pluhurosura të BDI-së dhe PDSH-së për shkak se, siç është parë nga këto dy parti politike, lufta e tyre është anti-shqiptare...

Disa shqiptarë të Iliridës janë të frustruar nga Ali Ahmeti, Menduh Thaçi e hoxhallarët që përdhosën qytete e fshatra shqiptare, të pafuqishëm ta orientojnë si duhet popullin e tyre që janë bërë vasal i Turqisë dhe i sllavo-bullgarëve, ndonjë shqiptar ka nis të kërkojë aleatë atje ku më së paku mund t’i gjejë, te turqit e bullgarët. Këta njerëz që mohuan atësinë e kombit, gjuhës, kulturës dhe historisë. Këta shquptar faqe zinj që abuzuan me Iliriden dhe popullin. Këta pandehin pa asnjë normë shoqërore e atdhetare. Synojnë të bëjnë përqarje në Ilirid përmes tradhtive. Ali Ahmeti, Menduh Thaçi dhe hoxhallarët e Iliridës janë të përkledhurit e presidentit serb, por shqiptarët nuk duhet të marrin model nga këta të shkombëtarizuar, nga këta çmitizues por duhet ta votojnë intelektualin, profesorin Blerim Rekën.

Unë dua të shkruajë se këto tradhtira e të flliqura të një përceptmi negativ ndaj kandidatit  Dr. BLERIM REKA për president. Një thirrje që vinte që andej vazhdimisht për tradhti nga Shkupi. Një thirrje për tradhti. S’ishin vetëm thirrjet e Ali Ahmetit, Menduh Thaçit nga foltoret e tyre s’ishin vetëm politikanët, të shitur e të shitblerë, por edhe nga hoxhallarët sëbashku me disa besimtar të skutave të errëta të mejtepeve e të  xhamive. Skllavëria sa vente e zbriste më thellë. O Perëndi! Tradhtia dontë të përjetësohej, duke u bërë natyrë e dytë e shqiptarëve pas fes islame. Tradhtia përpiqej në fillim ta mpinte mendjen shqiptare, për të shkuar pastaj më larg: ta thjeshtonte atë që i qenë dashur dhjetra vjet të ndërlikohet madhërisht: trurin shqiptar. Pas kësaj, ajo do të rrënonte historinë, për ta zëvendsuar më një shqiptar të rremë, të zëvendësonte shqiptarin me një tjetër shqiptar të lig. Po kush do të merrej me tradhtinë do të vdiste mu në sy të të gjithë botës?

Në këtë mënyrë disa shqiptar faqe zi të bashkuar me mendimet e Ali Ahmetit dhe Menduh Thaçit, pushtuan partit e tyre për disa vjet që më parë nuk dinin as emrin si quheshin duke themeluar perandorinë e tyre të spiunazhit. Duhet të mbajmë parasysh jo cilësinë e besimit por shkallën fuqisë që këta dy kanë këta dy mbi shpirtrat e shqiptarëve dhe të ndërpritet tallja me shqiptarët. Atëherë shtrohet pyetja: “Nga se dallohen këta dy legena nëse jo nga gjendja e tyre shpirtërore?”

Mbi këtë shembull të ndritshëm të shqiptarit tonë në kohë të Dr. Blerim Rekës, në histori, them, do parë edhe rolin, dertyrën, më saktë misionin e intelektualit të tij, i cili preokupim të vetë të parë dhe angazhimin të ngulmët duhet të ketë fatin e popullit të vetë. Besoj se këtij ideali do t’i shërbejmë të gjithë ne si duhet në qoftëse veprimtarinë tonë si intelektualë dhe drejtimin e atdheut e përcaktojnë mençuria e ndershme, mospajtimi me deformimet dhe guximin krijues. Populli ose votuesit ndryshojnë kur ndryshon mënyra e tyre e të kuptuarit e rrjedhimisht edhe e të menduarit e të vepruarit në kutit e votimit. Kombi shqiptar po qe se nuk do që të kërcnohet ekzistenca e tij, duhet të gjejë mjete dhe lider të rinj për krijimin e një gjendje të tillë shpirtërore që ta bëjë shqiptarin zot në shtëpinë e tyre. Një nga gabimet e mëdha në Ilirid është besimi tek Ali Ahmeti, Menduh Thaçi, lirinë nuk mund ta gjeni brenda tyre. Kështu pra fryma politike dhe fetare kanë lozur rol anti-kombëtar në shuarjen e nacionalizmit. Sigurisht Ali Ahmeti, Menduh Thaçi dhe hoxhallarët nuk janë të pavdekshëm por fryma e tyre është “e përjetshme”. Edhe kur vihet për njëfar kohe në gjumë këta zgjohen sapo krijohet një tradhti e re.

Gjithashtu, shqiptarët e Ilirides duhet nënshtruar vetëdijës kritike dhe opinionit demokratik të gjitha shkarjet politike e fetare nga vija e interesave vitale kombëtare. Politika e intelektualve nuk guxon të shkel mbi interesat kombëtare. Nga politika e tyre do të varet se çfarë kryetari do të zgjedhim (shqiptar apo sllavobullgar) dhe çfarë statusi kombëtar do të krijojmë dhe çfarë situatash për zgjidhjen e dramës kombëtare… Sot nuk mund të tolerojmë përseritjen e dështimeve historike. Është tragjike kur Ali Ahmeti dhe Menduh Thaçi ta përcaktojnë një fat të lig, por është vetvrasëse kur vetë e pranon atë fat. Sot më shumë varet nga fati ynë, nga vendosmëria jonë për t’i përballuar  sprovat e së tashmes,  dhe sfidat e epokës së re. Këtë ideal kombëtar mund ta sendertojmë sot nëse e shpallim kryeçeshtje kombëtare.

Duhet ndaluar me çdo kushtë Ali Ahmetin dhe Menduh Thaçin! Si pasoj e këtij ndryshimi të thjeshtë në të kuptuarit e gjerave, nuk ndryshoi fizionomia e tradhtarëve dhe po qe se do të donim të gjurmonim të gjitha pasojat që vijnë prej tyre, atëherë do të shihnim se misteri i vallës e tyre si dhe ngjarjet që vinë më pas e që vazhdojnë edhe sot e kësaj dite, janë pasoja jo të thjeshta të vallës dhe doktrinave fetare. Dhe nëse shoqria e vjetër shqiptare lëkundet mbi bazamentet e saj edhe i sheh se kultura, historia dhe gjuha të lëkunden, kjo ndodh sepse ajo humbet gjithmonë e më tëpër besimi ndaj tyre të cilëve shqiptarët u kanë besuar deri tani dhe kur shqiptarët do të humbin fare. Vetëdija e re e bazuar mbi besimin e kombit do të zërë detyrimisht vendin e saj. Historia na tregon se populli shqiptar i Ilirides nuk e vuajnë  gjatë zhdukjen e tradhtarëve të tyre. Trdhtarët e lindur bashkë me ta do të vdesin gjithashtu bashkë me ta. Nuk ka gjë më shkatërrimtare se sa kufomat e tradhtarëve të vdekur. O Zot, thash me vete, tradhtarët Ali Ahmeti, Menduh Thaçi e hoxhallarët arriten ta vërbonin, më në fund këtë popull. E kishin ndjellë me zgjedhjen fatale. Tani më dukej se gjithë jetën e tyre s’kishin bërë gjë tjetër veçse i qenë shmangur kombit, historisë dhe kuturës... domëthënë katastrofës.(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora