E merkure, 29.03.2023, 06:13 PM (GMT+1)

Kulturë

Sevdail Hyseni: Ç'u kall mali!

E diele, 07.04.2019, 10:57 AM


Zjarret e maleve ne Lugine te Presheves

Satirike

Ç’U KALL MALI..!

Nga Lugina e deri n’ kufi,

U dogj pylli shkrumb e hi !

Thotë njeriu me shqetësim,

Ky s’na qenka korrigjim ?!

As nga minat me rrezik,

As nga zjarret me taktikë!

Çfarë bashkimi o shqiptarë,

Me t’shku’ pylli me hektarë !

Ta kthesh malin në lëndinë,

Mos t’bashkohesh me Luginë !

Pse atëherë të digjet mali ?

T’shkoj për lesh dhe ideali !

Nga urtia një gjë dihet:

-Shpija digjet, plaka krihet!

Sevdail Hyseni(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora