E shtune, 25.03.2023, 08:34 PM (GMT)

Kulturë

Jusuf Zenunaj: Mohimi i vetëvetes

E shtune, 06.04.2019, 10:11 AM


Jusuf Zenunaj

MOHIMI I VETËVETES

Ndërrojmë fytyrën për të tjerë,

akull bëhemi në pikëverë,

marrim hirren e lëmë kosin,

emrin tonë e përdhosim,

kur e tepërt është liria,

mposhtet ligji -

fiton çmendia...!

NYJA E HIQIT

Sikur uragani

vrapin s' e ndalë Pani,

në garë me të tjerë

sikur Don Kishoti

me mullinjetë me erë,

nyja e hiqit

në duart e Vuçiqit...

KY NGUSHËLLIM I VJETËR

Zoti e bëftë mirë

thonin dikur pleqtë,

kur u ngatërrohej lëmshi

në motin e keq.

Ky ngushëllim i vjetër

nuk ndryshoi as sot

në përplasje me erëat

e stuhinë e vjetër,

duke pështyer diellin

e harrojmë veten....

GJELI NË KARRIGE

Hipi gjeli në karrige

si pulë kluçe kakarit,

rri mbi veze natë e ditë.

Ikën muaj, u bënë vite,

nuk zbret gjeli prej karrige...

DERI KUR?

Deri kur dorë

e dorës së huaj,

prej kohës në kohë?!

Dje fshehtas,

sot pa dro!

NË KUVEND

Macja, qeni,

gomari edhe derri,

pula e xhirafa

bashkë me ogiç,

për vend të luanit,

në Kuvend,

shtyhen sikur t' ishin

në Kopshtin Zoologjik(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora