E enjte, 30.03.2023, 08:24 AM (GMT+1)

Kulturë

Atdhe Geci: Shqipja, gjuhë natyrore e perëndive

E enjte, 04.04.2019, 07:34 PM


SHQIPJA, GJUHË NATYRORE E PERËNDIVE

Të gjitha kohët janë në farën e të sotmes.

Prindërit më edukuan ta dua vendin tim,

ti dua motrat, vëllëzërit, dhe tërë atdheun.

Unë s´adaptohem me asnjë “nënë” të huaj.

Jam i lindur i dashuruar. Unë punoj natë e

e ditë, që bima ime ta di prejardhjen e vet,

ta di ku e ka rrënjën, nga i vjen gjelbërimi.

Shpirt, Kam mall dhe dashuri për atdheun.

Jam krenar që ADN-ën time e kam të njëjtë

me dardanët pellazg, me ilirët dhe epirotët,

Atdhe i shenjtë, kam ndriçim në kraharor

Unë dhe familja ime në shtëpi flasim shqip,

në gjuhën shqipe të stërgjyshërve të lashtë!...

Gjuha jonë kurrë s´ka pushuar së qeni e

Folur, e shkruar dhe, e aftë të bëjë libër, e

të përkthejë në shqip librat e më dijetarëve.

Me këtë gjuhë natyrore të shqipes, populli

ynë ka bërë këngë, vepra të mëdha të artit,

ndërtime nga më madhështoret për kohrat!...

Kris, gjallë është prona ime gjuhësore dhe

gjenetike e shqipes së lashtë dhe moderne.

Shqipja, gjuhë natyrore e perëndive, është

ndriçim, - mugullimë fjalësh të fjalorit yjor

Atdhe, kurrë s´kam pranuar të jem heshtja,

as i famshëm. Jam i mjaftuar me poezinë

dhe një i vetmjafuar nën këmishën e qiellit!...

Atdhe Geci – Dortmund, 2019(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora