E diele, 29.03.2020, 04:15 PM (GMT+1)

Komente

Afrim Caka: Me Hashim Brojën, Batonin dhe Andi Haxhiun ka vetëm copëtime!

E enjte, 28.03.2019, 09:00 PM


ME HASHIM BROJËN, BATONIN DHE ANDI HAXHIUN KA VETËM COPTIME DHE VIKTIMA!

O POPULL, KU JE?!

Nga Afrim Caka

Ra ky mort dhe i pamë - cilët janë babë e birë!? O Dardani ç’të zuri zija. Nga njëher pyes veten dhe ka kohë që bluajë me vete..! Pse e duan aq shumë serbinë e rusinë që vranë e prenë shqiptarë?

Unë kam vetëm një dhimbje se na është shtuar edhe një anti-shqiptar? Batoni Haxhiu është një përfaqësues tragjik i aryre intelektualëve të ndershëm, që e përfytyruan dhe përqafuan sëbashku me të birin Andin si një sistem ideal për ti quarë amanetin e “nënës shkinë” në vendë, por që nuk u zhgënjyan dhe nuk u penduan dhe babë e birë u bënë kundërshtarët më të mëdhenjë të kombit dhe viktimat e atij sistemi poshtërues dhe antishqiptar. Batoni dhe Andi, nuk janë më shqiptar, janë plehra të kombit shqiptar. Dhe kush e ka parë se si të gjitha rrugët Serbi - Moskë të rrahura deri më tani nga Batoni e ka quar të birin e tij Andin drejtë qëllimit, pikërisht ai do të jetë i gatshëm të ndjekë bashkë me spiunët tjerë shqiptar udhë shumë të ndryshme, të cilët deri më tani nuk janë parë nga shteti ynë ose janë anashkaluar më qëllimi nga presidenti ynë, ndoshta sepse kjo ka qenë më e natyrshmja e tij. Në të vërtetë, zgjidhja e tij për qështjen e Andit do të na kujtojë gylenistët dhe vezën e Kolombit.

Ҫ’ndodhi? Si u muar vesh për të birin? Në ç’gjuhë iu foli rusve kur tha fjalë e turpshme: Unë, Andi i biri spiunit me damkë tradhtinë nuk e gjeta, e gjeta tek babai im??? “Një ngjarje “historike” do të vërtetonte më bindshëm se gjithçka mendimin e mësipërm: skandali në familjen e njërës prej Haxhive të vetë Batonit me të birin Andin spiunin e rusve”. S’ishte nevoja, gjithashtu, që emrin e Batonit dhe Andit ta anashkalonin, duke u sllavizuar në Haxhiaviç, sëmundje që, për fat të keq, i ka prekur disa ministra e deputet të PDK-së. Lidhur me të birin, një shkrim në “facebook”, Batoni e kishte “nënë shkinë”, shkaktoi një stuhi zemërimi në Dardani e më gjërë. Edhe më keq tingëllon citimi, sipas saj një popull ka të drejtë të rebelohet kunder një tradhtari, që e ka pushtuar dardaninë, kur bart me vete një porosi tek pushtuesit. Në të vërtetë, shkrimi im s’është për t’u çmuar. Më i keq titulli vetë, është krahasimi i tyre me krijesat folklorike sllave e greke.

Ҫfarë esencash dhe forcash, çfarë stinësh dhe zonash të errëta nuk janë përzier këtu në Dardaninë tonë! Herë na frymzon një ndjenjë lashtësie, herë e huaj, të papjekur dhe mercenarë të rinj e të vjetër, kjo është sa antikombëtare aq edhe në menyrë të fryrë tradicionalishtë, dhe shpesh e ashpër dhe trashanike. Triumfi final i një doktrine anti-kombëtare do të bëhet më i sigurt nëse Batoni dhe i biri kanë konvertuar masa të gjëra tradhtarësh shqiptar në bisedimet e doktrinës, dhe kjo organizatë tradhëtaresh është “solide dhe e fuqishme” në luftën e tyre kundër kombit dhe shtetit të rinj. Më saktë, te lamtumira prej saj. E bashkë me të, te ndarja dhe prej testamentit dardanë, çka do të thoshte ndarja prej lirisë, madje më zi, këthimi i këti populli në nënpopull, i vetmi Gadishullin Ilirik që do të tregohej me gisht, si ai që tradhtinë dhe robërinë e merrte për liri. Në vështrim të parë, thirrja e tradhtarëve: Bëhuni serb!, do të merrej si një kulmim i poshtërsisë e i poshtërimit. Tani ne do të harronim kish ishim. Do ta ulim kryet, jo më më si shqiptarë, por si ish-shqiptar, dhe ashtu, në gjunjë, do të kërkoni ndjesë. Thirrja për t’u kthyer në shkja e shkina.

Sa më shpejtë që Dardania e qytetëruar ta çlirojë veten e asaj nga kjo tradhëti kombëtare dhe nga i biri Batonit, aq më mirë do të jetë. I biri, pavarësisht nga shfryrjet e herëpashershme kundër vetvetes dhe kombit shqiptar, i pëlqente  vetja si e babaj të tij e, natyrisht, bashkë me të, historia e tyre e përbashkët babë e bir. Të bëhesh i tillë. Së fundi, të vihesh përpara me ngjyrime në shërbim të rusve e serbëve: të bësh tradhti a të mos bësh pjesë në Ministrinë e Bashkuar të Mbrojtjes serbo-ruse...? Për ç’tmerr të rrezatuar nga këta plehra “i biri i Baton Haxhiut, Andi HAXHIU, i cili është i punësuar në ministrinë e jashtme serbe? Politika dardane e lidhur vetë me pranga, dukej sikur ajo veç mund të pësonte tradhtin, por ta shpërndante nga Ministria e Mbrojtjes ruse e serbe nga Beogradi në Prishtinë. Në pushtimin e ardhshëm, shqiptarët nuk do të njihnin as tmerrin turk, madje as atë serbo-malazezë, por fati do t’u ruante një lemeri të ardhshme ruse, të panjohur, më të pabesën e më burracakën e të gjithave tradhtive: “lëmerinë e të birit të Batonit spiunit të Stanishiqit atashohet në Ministrinë e Mbrojtjes së Rusisë”. Andi Haxhiu mbanë postin e këshilltarit politik të ministrit?”.

Ҫfarë domëthënieje ka ringjallja e etno-spiunëve në këtë shekull? Pse flakët e spiunimit të egër janë rindezur, pa luftës pasi ato mendohej se ishin shuar në Dardani? Një brengë e një zë zbrazëti të shkaktohet kur lëxon një shkrimin në facebook. I biri i Haxhiut ka “rrezikuar jetën” për të hyrë në “në Ministrin e Mbrojtjes Ruse” në shtëpinë e liderit rus Putin për t’u mbajtur peng e, atje, në vend të babait të tij i lidhur, gjen një kufom shqiptare (me gjyshen serbe) me kokën e lidhur me peshqir, që thotë ca fjalë të fjalë të çoroditura, midis një atmosfere orjentale sllave andej karpateve me një gjysmë gote votka, që s’ka ndonjë tronditje për gjëmën që i shkakton popullit të vetë, që më nuk e ha meraku për kombin shqiptar dhe, që shqetësohet se mos vonohet në takimin më shefat e KGB-së ruse. Dhe kjo gjyshja e tij na ishte nga ana e Millosheviçit...  “Shpresoj, Zoti Kryeminister i Dardanisë, se ju do të bëni gjithçka, për të ndalur këtë tradhti të hapur, tashmë, nga Batoni spiuni i Stanishiqit dhe nga i biri ANDI spiuni i rusve në shumë drejtime”.

Nuk është fjala për element por për tentativa, po edhe për një vijë tradhëtie, të pohuar e të pranuar me gojën e tij se Veriu i Mitrovicës duhet t’i takoj Serbisë e të mishëruar në mijëra e mijëra krime të pafajshme, nga këto: mbi 20 mijë të pushkatuar e të vrarë, 20 mijë femra të dhunuara apo edhe të vrarë pas shpine, midis tyre, qindar e qindra fëmijë e pleqë. Të tillë ishin babë e birë edhe intelektual të vjetër e të rinj Baton Haxhiu e Andi Haxhiu nga Prishtina, i diplomuar në Angli, që gëzonte dashurinë dhe simpatin e sherbimeve të huaja ruse e serbe dhe që e inspirojnë për një Serbi të madhe, me Dardani e Serbi. Ka studiuar tek The University of Edinburgh. Jeton në Edinburgh, United Kingdom…(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT