E marte, 02.03.2021, 11:18 PM (GMT)

Mendime

Afrim Caka: Si t'i emëroj hoxhallarët anadollakë?

E enjte, 14.03.2019, 08:12 PM


NUK DI SI TA SHPJEGOJ KËTE. NUK E DI SI T’JU VËJ EMRIN KËTYRE HOXHALLARËVE ANADOLLAK

Nga Afrim Caka

Një hoxhë nga Ilirida, tha: “Unë e kam vëlla shkjaun, nëse ai është musliman (i cili ka vrarë e prerë shqiptarë) dhe filloj të lutet në gjuhën e tij!”.

Ndërsa një tjetër hoxhë nga Prizreni, tha: “Haram t’i thuash lavdi Adem Jasharit e Ibrahim Rugovës dhe vizitosh varret e tyre!”.

*  *  *  *

Me respekt u flas besimtarëve që deshirojnë të arrijnë dëlirësinë:

“Mos e humbni kohën kot me këta hoxhallarë xhirizësh”.

Është si të themi që nuk kemi nevojë për ndërgjegjen. Në këtë rast, si të zhvillojmë një udhëzim, që të na ndihmojë të marrim vendime të drejta në jetë?

Me shkijet aleatë, nuk e luftojmë dot islamin agresivë. Hoxhallarët e panatyrshëm janë të sëmurë patollogjikishtë. Këta pashmangërisht e detyrojnë besimtarin t’i nënshtrohen shfrytëzimit nga ana e hoxhallarëve, ose të psikanalistëve fetar, një tipi i ri hoxhallarësh. Ata nuk kanë se çfarë t’i propozojnë besimtarit. Psikoanaliza e tyre është po ashtu një gënjeshtër  si edhe islami agresivë. Pikërisht si edhe imamët, nuk kanë dhënë asnjëkontribut në zhvillimin e njerëzimit. Ata u bënë më parazitët dhe kancerogjënët në trojet shqiptare. Të fustruar nga islami agresivë që përdhosën qytete shqiptare, historinë, gjuhën, flamurin, kulturën, relindasit tanë shqiptar, të pafuqishën ta orientojnë si duhet besimtarin që janë bërë vassal i Turqisë islamike e arabëve vehabistë, shumë kopila hoxhallarë kanë nisur të kërkojnë aleatë atje ku më së paku mund t’i gjej, të serbët e Serbia.

Teologjia islame pohon se hoxha i kundërvihet së keqës. Kështu duket në vështrim të parë, por po të vështrosh më në thellësi do të shihni se në të vërtetë ai nuk i kundërvihet së keqës, por të mirës, kombit dhe kulturës shqiptare. Ky është një fenomen i çuditshëm. Hoxhallarët dhe besimtarët që nuk kanë bërë jetë, por që “shpresonin” se dikur (nesër, pasnesër, mbase pas vdekjes, në parajsë) ata do të fillojnë të jetojnë; njerëz që e kanë shtyrë jetën me gënjeshtra për më vonë, vetëm të tillë kanë frikë nga vdekja, sepse nuk kanë përvojë nga arti i jetës dhe nuk e njohin Perëndinë.

Fondamentalizmi islamikë është kundër kulturës, gjuhës, historisë shqiptare dhe jo vetëm  ajo e hoxhallarëve, por edhe e imamëve të ndihmuar nga besimtarët e tyre. Përse janë kundër natyrës shqiptare? Kjo është një strategji efektive psikologjike, që përmblidhet në faktin që, nese hoxhallarët janë të programuar kundër natyrës shqiptare, me vuajtje, në kundërshtim me kombin dhe ndjenjen e fajit.  Në dekadat e fundit si në Ilirid dhe Dardani hoxhallarët zbuluan se shqiptari trutharë mund ta detyrosh t’i besojë gënjeshtrës vetëm atëherë kur ai për ndonjë arsye të jashtme ka prirjen për të qenë i lig kundër kombit dhe flamurit.

A keni dëgjuar për ndonjërin nga shkijet që ketë deklaruar në këtë menyrë kundër kombit të tyre? Precedentë të tillë në serbi nuk ka pasur. Pikërisht panatyrshmëria, jo vetëm tradhëtarët që ua kanë bërë shqiptarëve jetën ferr e të palumtur, por ua shkurtuan jetën që të vdesin para kohe. Islami politikë ka sjellur vetëm lajthitje. Ky është i vetmi kontribut i saj: lajthitje, tradhëtie, vetëdije e ndarë në mendjet e shpërlara, e cila është në gjendje të kontrollojë e të ndryshojë besimtarin; ai është i programuar sipas një ideologjie të caktuar antikombëtare.

Përse gënjeshtra lidhur me Perëndinë ka kaq shumë sukses? Për arsye se besimtarët janë dështakë në punët dhe jetën e tyre. Pikërisht falë lëkundshmërisë së tyre, mashtrimi, gënjeshtra lidhur me Zotin ka kaq sukses. Me këtë lëkundshmëri nuk përfytyroj askënd tjetër, përveç besimtarëve të shitur e të shitblerë. Hoxhallarët primitiv jetojnë me errësirën sikur të ishte pjesë e pandarë e tyre dhe errësira ishte e mbushur me “mirënjohje” për faktin se thjeshte hoxhallarët skizofrenë ishin dhe janë më mashtrues se ajo ndaj xhamive, të bazuara tek besimi ndaj Zotit, të lidhura me sjelljen ndaj tij. Besimtarët janë mirënjohës ndaj mashtrimit.

Ilirida vendi ynë, si një foshnje e varfur mezi ngrihet në këmbë që i kanë pirë energjinë dhe gjakun deri në palcë! E megjithatë një analizë e tillë ka gjithnjë nevojë për një besimtar mbi të cilin duhet të jetë i sunduar, hoxha ka jashtëzakonisht shumë nevojë për të, pasi ndjenja e fuqisë së tijë është rrënjosur në faktin që ai është zot mbi dikë. Ky maskim duhet të ketë qenë i bërë kaq mirë i padallueshëm, sa ka të ngjarë që vetë hoxha të jetë mashtruar dhe në të vërtetë të besonte se mund t’i krijonte konceptet e regullave fetare me anë të mashtrimit dhe sundimit. Megjithate, nga fundi shihet që hoxha me vetë fytyrën dhe duart e tij e heq maskën e “Moralit Teologjik Islam”, kur ky del në formën e doktrinës së të keqës supreme, të  antiajeteve të Kuranit dhe në fund në teologjin e antimoralit. Por e gjithë kjo e ka mashtruar Kuranin e mirëfilltë dhe besimtarët përsa i takon lidhjes së pavërtetës midis Etikës së Kuranit dhe pamoralit teologjik.

Shumë hoxhallarë kanë krijuar urdhërat e veta të çuditshme dhe jo natyrshëm, nga frika e lakmisë. Në të njëjtën menyrë kanë prodhuar mjerim për shqiptarët në të gjitha trojet tona.  Unë nuk jam kundër rregullave, por këta të fundit duhet të lindin nga kuptimi kombëtar, të mos jenë të imponuara nga jashtë. Unë nuk jam kundër disiplinës! Por disiplina nuk duhet të të kthejë besimtarët në turk e arab.

Të gjitha rregullat e vërteta janë vetëdisiplina. Dhe vetëdisiplina nuk është kurrë kundër lirisë... në të vërtetë vetëdisiplina, është vetëdijisimi drejt lirisë. Besimtarët jetojnë në kushte kaq të dëshpruara, në një mizerje të tillë fetare që, nëse nuk mund të ëndërrohet një e ardhme në të cilën gjithçka duhet të jetë prefekte, nuk do t’ia dalë të tolerohet ky rrealitet i pakapërdishëm. Pra hoxha, islami agresivë, janë opium për besimtarët, janë një drogë. Ndihmojnë besimtarin, e ngushëllojnë, janë një llojë qetësuesi. Kur shohim të tilla dinakëri fetare dhe nëse kujtojmë se viktimat e kësaj çoroditjeje u bënë mijëra burra, gra, fëmijë shqiptarë, por duhet ta krahasojmë ndikimin  e kësaj bisëtytnie islame. Mirpo është e lehtë ta kuptosh që një prirje e tillë është rrënjosur thellë të hoxhallarët . Krahas shkaqeve psikologjike, dihet, se pjesa më e konsiderueshme e besimtarëve e merr përshtypjen e parë për natyrën e shqiptarit nga dogmat e fondamentalizmin islamikë, sikur hoxha wshtw krijuar sipas modelit të Perëndisë.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora