E enjte, 25.02.2021, 06:03 AM (GMT)

Mendime

Lush Palokaj: Aty ku mbretnon tiranija

E merkure, 13.03.2019, 07:35 PM


ATY KU MBRETNON TIRANIJA

(Vrasja e Hasan Jemali Khashoggi-t)

Nje burre i sinqert me nje mjekerr te perhimet e me sjellje te pelqyeshme njerezore mori guximin te mos pajtohet me qeverine e shtetit te tij. I tregoi botes te verteten per brutalitetin ndaj atyre qe flasin haptas, dhe ajo ja solli vdekjen - e vrane.

Cdo detal i vrasjes se tij u be senzacion, koha kur kamera sherbyese e paraqet gazetarin Saud duke hyre ne konzullaten e shtetit te tij ne Stamboll me 2 tetor, 2018; cdo pamje e aeroplanave privat duke bartur vrasesit e tij, shenuar ne video dhe fjalet e tij te fundit, nuk mund te ngihem fryme dhe jeta e tij perfundon.

Krimi nuk do te kishte mbete lajm kryesor ne tere boten per dy muaj, por shkaku i temave epike per te cilat ai ishte i vetdijshem dhe tere jeten ja kushtoi publikut. Kishte mbete i vdekur haptas ne natyre i buzqeshur, dukej se tregonte mungesen apsolute te moralitetit ne Arabine Saudite, aleance e SHBA-s, ne ujvaren e te dhenave, dhe vertete pyetja, Khashoggi-in e vrane. Kujt i besoni per t'ja treguar kete ngjarje? Khashoggi u betue se do te behet deshmitar. U betue ne shkrimet e tija qe nga rinia e, ne editorialin e gazetave te ndryshme qofte amerikane apo evropiane por ka qene edhe gazetar i rregullt i gazetes Washington Post. Jepte te dhena ne egzil i vetmuar, per te drejtat tona si qytetar per ta ngrite zerin, qofte perkrahje apo kritike per masat ndermarre nga shteti aty ku jeton.

Khashoggi kishte ikur nga vendlindja para me shum se nje viti. E perkrahte me shume agjenden e Mbetit Princ Mohammed bin Salman ne Arabine Saudite. E la mbreterine sepse insistonte qe ai vete te shprehe mendimin e jo te shkruante sipas deshires se Mbretit, e shenuan gazetarin ne listen e zeze per vdekje. Ai genjeshtren nuk e pranonte, por vetem te verteten qe te mbetej i besueshem ne popull.

Nje pavaresi e tille nuk eshte gje e lehte por shenje dallimi ne mes te tiranise dhe demokracise. Por ne ate bote ku shoqeria autoritare nuk bene dallimin por eshte shenje e paster ne spektaklin e tiranise qe e viziton nje gazetar i armatosur vetem me nje laps.

Te gjithe despotet jetojne nen frike nga populli i tyre. Per te pare forcen e te sincerteve shiko ne ate mes ku individet guxojne te shprehin se shka po ngjane para syve te tyre, i tille ishte Khashoggi.

Ne Filipine, nje femer 55 vjeqare qe quhej Maria Ressa a drejtonte "Replerin" nje gazete informatash on line dhe ndimonte ne zbulimin e nje superstuhije ne mes te dy forcave te frikshme informatash, mediave shoqrore dhe te Presidentit populist me preferenca autoritare. Repleri ne vazhdimsi kishte informuar luften e dhunshme me droge dhe vrasjen e jashtligjshme qe bente Presidentit Rodrigo Duterte qe kishin mbetur 12.000 njerez te vdekur, vlersim nga te dhenat te Human Rights Watch. Qeverija e Duterte-s kishte refuzuar qe te mbuloi shpenzimet gjyqsore te gazetares dhe kroniken e te dhenave te saj te vertete e kishin gjykuar si te rrejshme, dhe sipas deklaratave Ressa mund te gjykohej me dhjete vite burg. Edhe kjo nje femer, e verteta e saj qe shendrrohet ne genjeshter. Ka edhe shume raste tjera por mjafton te thuhet se gazetari kur sakrifikohet per te verteten, eshte i sincert, i ndrgjegjeshem dhe shmica e gazetreve me nje qendrim te tille, bota do te dukej ashtu siq esht ne te vertete.

Sekretari i shtetit Mike Pompeo ashper  e sulmoi administraten complotiste te Trump-it cili nuk e futi ne renditje vrasjen e Khashoggit, gazetarin e "Washington Post-it". Edhe Demokrat nga ViginiaTim Kaine nje sulm te ashper ne administraten shtetit se eshte bere vesh shurdher per deshmine se Mbreti Saud, Princi Muhammed bin Salman personalisht urdheroi vrasjen e Khashoggi-t.

Keto ngjarje te randesishme ne administraten e Trumpit per tu marre me vrasjen, Kaine, anetar i Senatit te Komitetit per Maredhenje te Jashtme i shprehi  te dielen para dy javesh. Amerika nuk ka qene dashte kurre te bie ne nivel aq te ulet te bankroptimit moral.

Shtepija Bardhe refuzoi te merret me nje pike te rendit te dites, me kerkesen per nje debat per te ardhe te e verteta se a ishte Princi Mbretror pergjegjes per vrsajen e Khashoggit. Edhe Senatori tjeter i Vermontit Patrick Leahy tha nese presidenti injoron rastet e krimeve te pergaditura nga zyrtare te atij shteti, edhe Shtepija e Bardhe do te shendrrohet ne pjesmarrse te krimeve.

Shtepia e Bardhe ka qene dashte qe pas 120 ditesh ta qes kete vrasje ne rend dite pa kerkesen tone. Jemi duke punuar pa nderpre qe kjo ceshtje te zbardhe dhe ata qe jane pergjegjes te dalin para gjyqit,  tha Senatori Pompeo.

Marre nga Idependent dhe dy tri gazeta tjera amerikane.

Bronx date 12-03-2019

Përgatiti: Lush Palokaj(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora