E merkure, 21.04.2021, 10:28 PM (GMT+1)

Mendime

Lush Palokaj: Islamizmi pasoja ma e madhja që Evropa nënçmon Kosovën

E diele, 10.03.2019, 07:07 PM


ISLAMIZMI PASOJA MA E MADHJA QE EVROPA NENQMON KOSOVEN

(Fatos Nano ne Krete i premton Kosoven Sebise. Kurse Bashkim Gazidede Takohet me Bin Ladenin)

Nga Lush Palokaj

Qe nga viti 1981 e tutje kosovaret kane qene nen kthetrar e kasapit Millosheviq. Faj e pa faj populli malltretohej fizikisht dhe psiqikisht, vriteshin, burgoseshin dhe nje numer i madh u larguan nga atdheu. Mire e dija se ishim te pambrojtur ndonese shumica shpresonin ne shtetin eme apo Shqiperine. Jam pak nga ata qe e dija se Enver Hoxha ka qene ngusht i lidhur me komunizmin jugosllav, fare nuk shpresoja ne ndihmen e tij. Dhe ashtu doli, por mjerisht per shumicen sibol kombetar. Nuk u falet ky naivitet kosovareve.

Vitet 1991-2 ra komunizmi ne shtetin eme, fitues doli Sali Berisha. Shpresova ne intervisten e tij dhene nje televizioni te huaj. I pyetur per qendrimin e tij per Kosoven  tha se Kosova ka te drejt qe populli aty te vendose per fatin e vet. Qendrimi i tij shpejt ndryshoj, gjasat te medha se ra nen ndikimin serb. Sa di une Ibrahim Rugoves i tha del del ne zgjedhje te Millosheviqit. Rugova i zhgenjyar dhe i demoralizuar u largua nga Berisha. Madje socialistave as deren asnjehere nuk ua ka shkele. Shumica e lidereve ne shtetin eme nje gjelozi ndaj pavaresise se Kosoves. Ilir Meta as emrin s'donte t'ja permend Kosoves El Doradoja e tij Beogradi. Mendonin se kosovaret jane njerez me bishta. Shumica mendonin qe ne nuk dime as te flasim shqip. Nuk e fajsoj popullaten ne Shqiperi, te burgosur me shume se 50 vite.

Ne you tube e zbulova te verteten. Duke percjelle tema te ndryshme te lajmeve dhe te intervistave te politikaneve Kosovare dhe atyre ne TV te Beogradit. Me ra ne sy nje video e Mirolub Jeftiqit profesor ne Fakultetin e Shkencave Politike. Ne intervisten e tij  dhene TV HAPPY, kanal serb. I pyetur nga gazetari per xhihadistet ai tha se Presidenti Trump i ka disa xhihadiste te burgosur te cilet i shperndane ne disa shtete. Mirepo Mirolubi konsiderohej si ekspert per njohurite qe kishte per ekstremistet dhe xhihadistet ne pergjithesi. Kemi menduar se kosovaret jane shumica sekular kurse per ne serbet befasi e kendshme. Kosovaret dolen xhihadista me te medhenje se boshnjake ne krahasim me numrin e banoreve pjesmarres ne luften ne Siri. Jane shume me ektremiste se Boshnjaket thoshte Jeftiqi.Te gjithe politikanet serb kur shkojne jashte thone se Kosova eshte me nje popullate 98%  te fese islame dhe shtet i forte islamik. Jemi te sukseshem sot sepse ekstremistet fetar nuk i done as shumica shteteve islame. Kosova e ka numrin me te madh te xhihadisteve ne Siri ne krahasim me numrin e banoreve qe ka, ma shume se 300 thoshte Jevtiqi. Permendet Lavdrim Muhaxherri gjakpires i cili nuk krusen as femijet, kasap bishe e vertete. Bosnja ka me pak xhihadist me numrin e popullates qe e ka ne shtetin e saj. Daqiqi sa here shkon ne vizite ne shtetet e jashtme permend xhihadistet kosovare ne Siri dhe shtetet tjera ku eshte luftuar. Ai i paraqet kosovaret ekstremiste shume te rrezikshem dhe kjo aresyeja qe disa shtete e terhoqen  pavaresine e njohjes Kosovare. Irani nuk e pranon pavaresine e Kosoves sepse shumica jane te sektit shiiit,  ISISI dhe Al Quada nuk e done sektin shiitet dhe bajtexhinjet, duhet zhdukur nga faqja e dheut thone ata. Irani e ka frigen nga pushtmi i sektit ISIS dhe Al Quada sepse i ka pase disa sulme te Al Quades ne shtetin e e tij.

Pas sulmit terrorist ne Stamboll ku mbeten te vrare  ma se 200 persona Turqija organizon nje konference per islamin dhe botohen mori librash dhe nga 150 sa ishin aty vetem 10 zgjedhen per ta marre fjalen, e ne mesin e tyre edhe Mirolub Jevftiqi. Aty prezent edhe femra te dhunuara nga Bosnja dhe shume shqiptare. Kur e merr fjalen Mirolubi reagon nje shqiptare duke thene se shteti i tij na ka vra. Ngrihet turku qe e udheheqte konferencen reagon kunder shqiptarit, i thot ulu aty mas ta ni zanin, kush je ti me e kundershtue shkenctarin.Tema qe e lexoj Mirolubi zuri vendin e pare. Ky eshte Erdogani i dashur per shqiparet, i bindur jam se miqesija ma e madhe e turkut eshte me Serbine se sa me me Kosoven.

Bashkim Gazidede takohet me Bin Ladenin me 1996-7 thot Jeftiqi, e sipas mendimit tim jo pa dijen Sali Berishes. Sheiku Bin Abdel Kabel eshte burgosur ne Shqiperi sepse e ka vrare perkthyesin e tij shqiptarin per nje femer. Kur del ne gjyq thot se ka ardhe per te regrutuar shiptare pjestare te Al Quades. Mu ne kete vite edhe pjestare te AL Quades kane ardhe ne Kasove e Shqipreri, e sigurisht Bin Ladeni ne Shqiperi me ftese te Bashkim Gazidedes. Nje gazetare angleze ne vitin 1999 ka shkruar se Thaqi bene presion ne katoliket qe ta leshojne Kosoven thot Jeftiqi. Kur ka luajtur Izraeli me Shiperine xhihadistet kosovare kane pase ndermend ta sulmojne KFORIN (KUKU PER NE ME PA NDODHE KJO) me helme kimike dhe lojtaret e Izraelit. Gjasat me te medha jane se Kosova do te kthehet ne nje shtet ektremist islamik thot Jevtiqi.

Berisha deshtoj keq e humbi pushtetin dhe ne krye te tij erdh Fatos Nano. Ne Krete Nanoja pemtoj qe Kosova do te mbetet nen sundimin Serb. Ne Lisbone te Portugalise ne nje tubim diplomatesh Nano deklaron se kryeqyteti i Kosoves eshte Beogradi thot Jevtiqi,  ishte marveshja e jone qe patem ne Krete me Nanon. Me erdhi mire qe u zbulue loja e ndyte e Fatos Nanos. Nje shqiptar i besimit ortodoks ketu ne Bronx me tha se ju kosovaret nuk e doni Nanon. Kam deshmi se ai ka luajte nje loje te ndyte, dhe u largova prej ti

Jane dy lloj politikash ne diplomaci, njera qe flitet dhe e kupton secili. Tjetra qe nuk flitet  vetem nje diplomat menjepreft e kupton e jo secili. Askush nuk vjene ne Kosove per te thene se kosovaret jane te fese islame me nje kulture jo evropiane.

Pjesmarrja e kosovareve ne luften e Sirise ka sjellur pasojat me te medha per Kosoven. Suksesin ma te madh Ivica Daciq eshte duke e arritur sepse kah do te shkoj kosovaret i paraqet si terrorist ekstremist, e sidomos kur shkon ne shtetet latine, apo te krishtera. Nje sukses te madh eshte duke e arritur edhe gjate vizites se tij ne shtetet me perkatesi religjioze islame thot Jeftiqi. Shumica e ketyre shteteve nuk i done ekstremistet. Sekti me perkatesi shiite, sic eshe Irani ka pase problem me ta medh, friken se mund te depertojne ne shtetin e tyre. Me kete politike mjeshtrore Ivica Daciq ka arrite suksesin ne terheqejen e pavaresis se Kosoves. Me vite te tera edhe me pare Serbija e ka luajtur kete loje te ndyte.Por sic po shifet nuk eshte loje e ndyte e Serbise por merite e shqiptareve ne kohete fundit . I kemi do njerez dhe politikan medioker qe nuk e dine keto problem shume negativ per shtetin tone. I tille eshte edhe Behgjet Pacolli minister i puneve te jashtme me i dobeti qe kemi pase ndonjehere.  Ai bazohet ne emrin e tij kur te shkoi ne ndonje shtet te fese islame se do te korre sukses e jo ne njohurine e historise se atij shteti, ekonomine dhe qendrime politike. Jo shtet te tipit te Venecuelles qe sa here ndrrohet qeveria ndryshon edhe qendrimi politik kontradiktor me qeverine e me parshme.

Shtrohet pyetja pse te gjitha shtetet e krishtera ballkanike levizin pa viza drejt Evropes? Rumunija nuk ka ekonomi stabile e as Bullgarije por kane nje kulture te tipit evropian dhe thjesht kuptohet, jane te krishtera dhe jo nga frika e nje sulm terrorist. Kjo do te duhej te ishte edhe pike shume e rendesishme e rendit te dites ne Parlamentin kosovar. Hoxhallaret trufshire me deklarata naive medojne se nuk u bie ne sy edhe politikaneve evropian qe ja kane dhene zerin e zi Kosoves. Gabimi ma i madh edhe kur njerezi i postojne ne fb deklratat naive te tyre. Aty tregojme se jemi te prapambetur me ata taleban qesharak me deklaratat e tyre, mos e festoni vitin e ri as diten e mesuesit spse nuk jane te tradites islame. Jemi ne Arabi e apo ne Kosove?!!!

Bronx, date 10-03-2019(Vota: 13 . Mesatare: 2/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora