E diele, 21.07.2019, 07:39 AM (GMT+1)

Kulturë

Atdhe Geci: Retë shetitëse të luftës

E hene, 11.02.2019, 06:37 PM


RETË SHETITËSE TË LUFTËS

O baba i së kaluarës dhe i së tashmes

disa nga ëndërrat po i ha tradhëtia

tre flamuj blu i mbështillen Kosovës

dhe e kërcënojnë me humbje të teritorit!

Të gjithë e dime çfarë thotë zemra kur

dhemb, kur lirisë i preken kufijtë e

atdheut, populli do të ngritet në këmbë

Kosovë, lëri të rinjtë t´i kapin armët

Baba i urtisë së vendit dhe i historisë

dëgjoje me vëmëndje porosinë e himnit

tre flamuj blu Kosovën e kërcënojnë

që të na e marrin Trepçën, Ujmanin, Kishat

Si t´i përgjigjemi sfidës së Korigjimitf

firmosja e një Marrëveshje të tillë,

është luftë, është fyerje e rëndë, se

Kosovë e lirisë me armë do përgjigjet!

Ajo që sot ngjallë frikë tek dardanët

janë tre flamuj blu që na kërcënojnë

me bisha të brendshme e të jashtme

Kosovë e historisë, kujdes, rri zgjuar!...

Atdhe Geci, 2019(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT