E shtune, 25.09.2021, 03:58 PM (GMT+1)

Mendime » Xharra

Fahri Xharra: Serbët janë bagëti- thoshte Peter Ustinov

E enjte, 07.02.2019, 09:00 PM


Serbët janë bagëti- thoshte Peter Ustinov-i

Ju kujtohet artisti i madh Peter Ustinov-i ?

Sir Peter Aleksander Ustinov-i (16 Prill 1921 – 28 Mars 2004), ishte një aktor i madh anglez, aktor zëri, shkrimtar, dramaturg, regjisor filmash. Regjisor në teatër dhe opera, skenarist, humorist,, kolumnist i gazetave dhe revistave etj. Peter Ustinovi ishte intelektual dhe diplomat, punonte në shumë Akademi.

Peter Alexander Freiherr von Ustinov-i , ka lindur në Londër. I ati, Jona Freiherr von Ustinov, ishte me prejardhje hebreje ruso-polake . Gjyshi i Peter Ustinovit ishte Baron-i Plato von Ustinov.

Ai e kishte mendimin e tij të qartë për serbët”

"Serbet janë një popull dy dimensional me një neps për thjeshtësi dhe një ideologji elementare, qe mund te kuptohet pa vështirësi. Ata kanë nevojë për armiq, dhe jo miq, që të fokusojnë idetë e tyre vetëm në dy  dimensione.  Jeta për ta është një tingull i thjeshtë, asnjëherë një orkestrim  apo një harmoni e këndshme. Kafshët i përdorin dhuntitë e tyre me më shumë lumturi se sa këto qenje hakmarrëse, abonimi  i të cilëve ne racën njerëzore ka kohe qe ka skaduar."

Pra , ja versioni origjinal, kur Peter Ustinov-i ka shkruar tek "The European" (1993):

"The Serbs, are two-dimensional people with a craving for simplicity and an ideology so basic it can be understood without effort. They need enemies, not friends, to focus their two-dimensional ideas. Life for them is a simple tune, never an orchestration, or even a pleasant harmony. Animals make use of their resources with far greater felicity than these retorted creatures, whose subscription to the human race is well in arrears." - Peter Ustinov in The European (June 1993)

Sipas I.SH. e përgatiti

Fahri Xharra,03.02.18

Gjakovë(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora