E merkure, 22.09.2021, 09:53 AM (GMT+1)

Kulturë

Jusuf Zenunaj: Gojën plot atdhe e keni

E diele, 27.01.2019, 12:11 PM


Jusuf Zenunaj

GOJËN PLOT ATDHE E KENI

(Simbas Hakërrimit të Ali Asllanit)

Që nga e hëna deri të dielen mbrtetëron një errësirë

si në fshat ashtu në qytet, vërshëllën një egërsirë!

Pra, të pangopur mbushni xhepat orë e ças,

derisa barku si daullja t'ju pëlcasë!

Hani, pini, rrëmbeni çka mundeni e dini,

duar e këmbë si mbledhësbari, keni horra!

Sot me kulla e me villa, dje në kasolla!

Në gjunj populli i përkulur nga varfëria,

nëna fshehtas fshin lot, kur bukë i kërkon fëmija.

Si me dro pyesin pleqtë, vallë, kështu qenka liria?!

Nga më i vogli te më i madhi

thërrasin: ".. rroftë djersa e ballit"!

Është kafshatë e rrëmbyesit- matrapazit?!

Me kamata nëpër banka brenda e jashtë,

emra të rrejshëm pesë a gjashtë.

Hani, pini, çka të mundeni rrëmbeni,

gojën plot atdhe e keni!(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora