E enjte, 23.09.2021, 09:41 AM (GMT+1)

Kulturë

Atdhe Geci: Gjaku pellazg

E diele, 27.01.2019, 11:06 AM


G J A K U  P E L L A Z G

Çasti është  shqiptarët    bashkohemi

çasti është të bëhemi  një  bashkështet

çamët dhe arvanitët jemi një vëlla, një

gjuhë, një alfabet dhe një tërësi etnike.

Këtu është Shqipëri dhe askund  tjetër

këtu është Dardani dhe  askund  tjetër

këtu është Iliriadë është  askund tjetër

këtu është Çamëri  dhe  askund  tjetër

Shqipëri ka vetëm    gjuhën  shqipe

lufta me  fqinjët  ende  s´ ka  mbaruar,

Bashkimi i Shqipërisë kudo na thërret,

Kosova Shqipëri është zëri Shqipërisë

Çamëria Shqipëri  është zëri i Janinës,

Çamëria Shqipëri  është zëri Prevezës,

Çamëria Shqipëri  është  zëri i Pargës,

Çamëria Shqipëri  është bashkimi ynë.

Çasti është shqiptarët    bashkohemi,

në një bahkështet  dhe  nën një flamur,

Folë atdheu ynë i ndarë, folë Shqipëri,

Atdheu  njeh  Republikën e Çamërisë!...

Atdhe Geci - Dortmund, 2019(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora