E hene, 19.04.2021, 10:57 AM (GMT+1)

Kulturë

Atdhe Geci: Pajtimi kombëtar

E diele, 27.01.2019, 12:12 PM


PAJTIMI KOMBËTAR

Tokëmjaltës sot i kam thënë;

bashkimi ynë fitohet me dije,

me armë të ftofta e t´nxehta

me shpërthime masive të

popullit, me guxim të lirisë!

Jam shqiptar, jam atdhetar,

kam tërë fuqinë e trupit tim

s´rroj nën pranag të ligjeve

të huaja, kam grushtin tim

dhe di t´i dal zot këtij vendi.

Nuk më pëlqen burgu i huaj

as dora e fshehur e armikut

unë e njoh fuqinë e popullit!...

Nëse ne dijmë t´i nxjerrim

në krye të dijshmit, luanët

dhe t´i lëmë jashtë gomerët,

hajdutët, spiunët e armikut

pajtimi ynë kombëtar bëhet!

Liria është e pazavendësuar

ajo është gjakja e çdonjërit

Gjakëmbla ime e shtrenjtë

nuk ka pemë më të kuqe se

liria e jonë ndaj pushtuesit

gjysmën e atdheut e kemi të

pushtuar, të vrarë e në burg.

2

Ëmbla ime e shtrenjtë; lëviz

këndoje një këngë lirie, nga

këngët tua më të dashura

se vetëm populli i qytetëruar

di të flas në emër të vendit

të tij, dhe ti del para armikut.

Pra, fal qëllimit të bashkuar

populli del vet prej shtratit të

tij, i fryrë e me tjetër ngjyrë!

Atdheu është i zgjuar e di, se

rruga e përbashkimit është në

rrugë, sheshe, e kundështime

Ëmla, toka e pushtuar merret

se pushtimi është poshtërim i

rëndë: Guri në vendin e vet,

është fjalë e thënë e popullit

se gjithsecili nën lëkurën e tij

e ka një pikë gjak të rënësh

dhe ca vraja epike për pajtim!...

Ky vend, kjo tokë, e ky atdhe

historinë e së ardhmes e ka te

bijtë e vet, tek përmendoret e

gjakut, tek pajtimi me të tijët!...

Atdhe Geci - Dortmund, 2019(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora