E diele, 25.10.2020, 10:16 PM (GMT)

Kulturë

Zymer Mehani: Për ty, poet

E shtune, 19.01.2019, 09:17 AM


Zymer Mehani

E Kujtojmë profesorin dhe poetin Basri Çapriçi në përvjetorin e shkuarjes në amshim...

PËR TY, POET

(Basri Çapriçit)

U trazuan retë në qiell

Dhe ylberi humbi ngjyrat

Zogjtë e malit pushuan këngën

Të përlotura janë fytyrat

Një penë shqipes iu shua

U këput një varg në mes

Shkoi poeti, u largua

Shpirt i tij pastë ndjesë

Na mungon një mik i librit

Na mungon një fjalë e artë

Na mungon këshillë e tij

Me gjuhë zemre, gjuhë të zjarrtë(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora