E premte, 19.04.2019, 07:41 PM (GMT+1)

Idriz Zeqiraj: Ismet Gashi - një jetë aktive dhe rënie heroike

Në 20 vjetorin e rënies të gjykatësit, avokatit, veprimtarit atdhetar, luftëtarit, Ismet Selman Gashit, Oda e Avokatëve të Kosovës, Shoqatat e dala nga lufta e UÇK-së, Dega regjionale në Prizren, në bashkëpunim me përfaqësuesin e fshatit Landovicë Qazim Thaçi, organizuan Akademi Përkujtimore...

Ndue Ukaj: Notre Dame është vlerë e përbotshme dhe pasuri e njerëzimit

Notre Dame dhe Franca kanë dhënë shumë për kulturën e përbotshme dhe për ne, ndaj, sado që të themi e bëjmë ne, është pak.Notre Dame nuk i përket vetëm Parisit, Francës dhe të krishterëve. Notre Dame është vlerë e përbotshme dhe pasuri e njerëzimit. E miliona njerëzve që ndër shekuj janë ushqyer...

Entela Binjaku: Costantin Chiriac në Tiranë, një vizitë, shumë vlera

Ardhjen e tij në Tiranë e parapriu një artikull i botuar në sibiunews.net. Në datën 12 prill 2019 media lokale rumune njoftonte se Presidenti i Festivalit Ndërkombëtar të Teatrit të Sibiut, prof. univ. dr. Costantin Chiriac do të gjendej në Tiranë. Vetë mjeshtri i Teatrit, një nga personalitetet më të njohura të kulturës në të gjithë botën...

Moza Boletini: Lajmëtarja e Paqes në Kosovë!

Edhe pse e prisja telefonatën e saj, përsëri u preka, njëherësh edhe u gëzova kur i dëgjova zërin e që ishte mirë. Kur vozis me makinë, nuk e përdor celularin, por këtë herë nuk e di çfarë më shtyu.... Parkova dhe ju përgjigja telefonatës. Ishte Vasfije Krasniqi Goodman, ndodhej akoma në Kosovë ...

Frank Shkreli: Shteti dhe feja janë dy ente me role të ndryshme

Njoftohet se këtë javë, qeveria e Kryeministrit të Shqipërisë, Z. Edi Rama miratoi fonde nga buxheti i shtetit për vitin 2019, për pesë komunitetet fetare në Shqipëri.  Vendimi i qeverisë përcakton se si duhet të shpërndahen këto fonde në mbështetje të komuniteteve fetare në vend, mos qofsha gabim...

Adil Fetahu: Pakti Ballkanik (Antanta Ballkanike)

Pakti Ballkanik (Antanta Ballkanike) ishte një lidhje ushtarako-politike e disa shteteve të Ballkanit dhe Turqisë, që kishte për qëllim ruajtjen e status-quos mbi territoret (e pushtuara) te shteteve të caktuara dhe mbrojtjën nga aspiratat e Bullgarisë dhe Italisë në Ballkan dhe në Azinë e Vogel...

Albert Habazaj: Mesazhi human i doktor Pelivanit të Vlorës

Nuk besoj se gjendet ndonjë vlonjat që mori pjesë apo dëgjoi për një ceremoni nderimi të veçantë morti në Vlorë, si ajo e përcjelljes së mjekut fisnik Pelivan Hasanaj dhe nuk u ndie ligsht. Nëse do të kërkonim një sinonim të mjekut model në Spitalin Rajonal të Vlorës për gjysmëshekullin...

Nexhat Halimi: Letër gurit të Nolit

Rrëshqas nën rrjedhën e lumit Elba,unë e hija.Unë i vetmi nga dumnica e poshtme kaloj ujin,Në mendje thellë e kam epikën halilin  mujinE nga vjen kujtimi mbetet veç Noli e largësia Ta shoh shtëpinë ku vuajti poeti e atdhetariEnde kalojmë nën rrjedhën e lumit Elba.Për shëndet kisha përtypë hudhër dy tre thelba...

Ilir Çumani: 'Rrethi i kujtesës' dhe eksperimenti me bledarët jetimë...!

Pas protestës të së shtunës nga opozita, për dreq, se ç’mu kujtua subjekti i një filmi shqiptar me titull: “Rrethi i Kujtesës”. Ngjarjet në atë film zhvillohen në një spital ushtarak gjerman, në Shqipërinë e pushtuar prej tyre në vitet 1943–1944. Komanda gjermane, në bashkëpunim me ekspertët psikiatër të atij spitali...

Sotir Athanasi: Stafetë e dhimbshme e një dashurie parisjene (5)

Në të njëjtën kohë një tjetër zë, gjithashtu femëror u dëgjua. Ky qe  krejt i ndryshëm nga i pari për dy arsye: Fillimisht se nuk i drejtohej Xhulios, ose francezes Julieta dhe, në vijim, se nuk ishte tokësor. Por virtual. Këtë zë, si i brendshëm, e dëgjonte vetëm poeti. Zë që vinte si ndërliksje e figurës për të...

Aurel Dasareti: Miti se në Perëndim pasurohesh

Nacionalizmi, ç'do të thotë kjo? Nëse do të thotë të duash Atdheun dhe Kombin tënd më tepër se vendet dhe popujt tjerë, duke mos urryer askënd që nuk urren kombin dhe vendin tënd, atëherë unë jam nacionalist. Një Shqipëri (natyrale) më e fortë, më e sigurt, një Shqipëri më e ...

Nezi Plaku-Velaj: O nëna ime! O mbretëresha ime!

Sot ti mbushe 41 vjet qe nuk je në mesin tonë,në mesin e dashurive të tua, fëmijve të tu.U largove nga kjo jetë me një brengë të madhe,e plagosur nga një plage që të helmoi gjakun,pushkatimi i babait, dhe plot halle të tjeraqe jeta nuk ti kurseu.Në cdo 17 Prill ne të kujtojmë me dhimbje në zemer...

Kalosh Çeliku: Notre Dame

Vitet e shtatëdhjeta isha në ParisPërpak, mbeta refugjat pa Atdhe.Im Vëlla më bindi, kthehu në shtëpiMjafton, që unë mbeta në mërgim.Nevojë s’kemi dhe ti t’bëhesh flijimPasuri, kur kemi në Katund. Shtëpi.E lash Parisin. Studimet në Serbonë...

Përparim Hysi: Kur qesh, se nuk qan dot

Humori është aftësia që ke për të shkaktuar të qeshura dhe për të zbavitur njerëzit e tjerë. Këtë lloj aftësie nuk e ka kushdo. Dikush që e çmon humorin dhe ndjesitë e mira që vinë prej një humori të këndshëm apo me"kripë", ka thënë:-Një ditë pa  të qeshura, është një ditë e shkretë...

Frank Shkreli: Vdekja e diskursit publik në botën shqiptare

Thuhet se politika është fusha ku fillon e ku diskursi publik helmohet dhe vdes një herë e mirë.  Mënyra se si zhvillohet debati politik dhe jo vetëm politik, por debati publik në përgjithësi në botën shqiptare, lë të kuptosh se jo vetëm që atmosfera e diskursit publik është helmuar, por në të vërtetë, debati...

Reshat Nexhipi: Ç’do t’i thoja Blerim Rekës në Manastir

Para se të fillonte mbledhja, disa intelektualë të Manastirit, jashta sallës, ishin duke u konsultuar se ç’farë pyetje do t’i parashtronin kandidatit për kryetar shteti. Mirëpo, nuk e di pse, udhëheqsja, menjëherë, pas përfundimit të bisedës së  kandidatit në fjalë,  mbylli mbledhjen, duke mos u  dhënë...

Fritz Radovani: Prill 1967 'Revolucioni kultural'

PRILL 1967 Në Komitetin Ekzekutiv K.P. të Shkodres i komunikohet Klerikëve Katolik që i ndalohen të gjitha llojet e sherbimeve fetare dhe se, do të lëshojnë qelat.●5 Prill 1967 At Pjeter Mëshkalla S.J., i shkruen leter kryeministrit Mehmet Shehu, leter që e vendosë At Meshkallen n’ Elterin e ...
Gallery

PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese