E enjte, 22.10.2020, 10:42 AM (GMT+1)

Kulturë

Zymer Mehani: Ti, o Skënderbe!

E enjte, 17.01.2019, 09:00 PM


Zymer Mehani

PËRKUJTIM

VDEKJA E KRYEHEROIT TONË KOMBËTAR, GJERGJ KASTRIOTI-SKËNDERBEU!

(17 Janar 1468)

TI, O SKËNDERBE!

Rroke shpatën

N’Kala t’Krujës

Shembe një lubi

Një kulçedër me shtatë koka

Një Perandori

Korre ëndrra pashallarësh

Dhe shekujt me pallë

Padishahë dhe jeniçerë

I grive palë-palë

Përkrenarja me dy brirë dhie

Bukurr t’rri mbi kokë

Për lirinë e kësaj Arbërie

Me shqiptarët –tok

N’gjoks Flamurin Kuqezi

N’luftëra çlirimtare

Shpatë e rëndë t’shënoi lavdinë

N’historinë shqiptare

FRYN MURLANI

(Motiv popullor)

Fryn murlani me stuhi

Malet seç ushtojnë

Kryetrimin e Arbërisë

Rendin, e kërkojnë

Kërkojnë shpat'n e Kastriotit

T' Arbërisë Kryezotit

Uturojnë stuhitë në male

Për një Përkrenare

E kërkojnë një Kryetrim

Zot të atdheut tim

Që i mundi shumë ushtri-

Një Perandori(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora