E merkure, 26.06.2019, 01:07 AM (GMT+1)

Kulturë

Mhill Marku: Pulëbardha e ëndrrave të mija!

E marte, 08.01.2019, 07:49 PM


PULËBARDHA E ËNDRRAVE TË MIJA!

Nga Mhill Marku, Shengjin

Mbrëmë herët fjeta gjumë

Me ëndrra shetita anë e mbanë

Befas një pulëbardhë erdhi te unë

Me krahhapur çukiti në xham.

Vinte nga larg, pertej oqeanit

Pa dal ylli drites,pa aguar dita

Më erdhi si dikur sirena alarmit

Me krah hapur dhe unë e prita.

Sa mirë pulëbardhë që më zgjove

Kemi kohë boll për të fjet gjumë

Me ardhjen tënde më lumturove

Shokë të vjeter jemi ti dhe unë.

Dhe bashkë e nisem lundrimin

Në oqeanin e mëndjes det më det

Unë në timon në urë të komandimit

Ju me flamurin bashkë në dyrek.

Në detet e ëndrrave lundrimi vazhdoi

Kalëruar mbi dallgët trok si dikuri

Mbaj mënd vetem kur ajo më zgjoj

Po s'mbaj mënd kur gjumi më zuri.

Kënges marinarit ajo ja mori

Me atë zë të bukur që ka veç ajo

Më mirë se gjumi lodhjen ma nxori

Unë mbaja ison e ajo këndo, këndo.

Të falëm pulëbardhë që sonte erdhe

Mbi krah mbaje akull e dëborë

Nxehtësinë e diellit mbi mua derdhe

Erdhe të ngrohesh në detin arbërorë.

Në agim pa zbardhur mirë drita

Shko pulëbardhë, ik, ik fluturim

Atje po vjen nata e këtu po vjen dita

Eja prap të gjesh zjarrin e shpirtit tim!

-Nga SHËNGJINI : O8.01.2019-(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT