E enjte, 22.10.2020, 10:45 AM (GMT+1)

Komente

Vildan Sharra: Fjalë t’Skënderbeut, Shqiptarëve

E marte, 08.01.2019, 09:38 PM


Fjalë t’Skënderbeut, Shqiptarëve

Skenderbeu esht’ i gjalle,

rron e mbreteron perjete.

Kjo fjale s’eshte perralle,

ndaj t’urtit eshte e vertete

- Naim Frasheri, nga “Histori e Skënderbeut”

Bij dhe Bija te ndriture Shqipetare

Per nje vit te tere nxoret nga humbetirat e mjergullta te historise dhe e qendiset ate periudhe te lavdishme te atdheut te shumedashur, Shqiperi. Kane kaluar shume shekuj te lodhshem dhe te veshtire , qe nuk kan fund, nen vargonjte e hekurt dhe te peshtire te skllaverise trupore dhe mendore qe e ka mberthyer Shqiperine dhe shqiptaret. Ju, me rreshtat dhe vargjet e bukura me keni riperterire mendjen dhe ngrohur zemren. Ju , me penelat dhe daltat e mprehta  me keni sjelle bukurine dhe fuqine trupore. Ju, me tregimet dhe historite e zbuluara me kujtuat lirine e embel dhe te bukur, qe kaluam se bashku ne atdheun e lire dhe te pavarur prej barbareve.

Kane kaluar 550 vjet qe kur malarja e flamosur me preu fuqine, me shtriu ne shtrat dhe me ndau nga ushtaret trima dhe princat besnike arberore. Dheu me ka tret trupin,barbaret me rrembyen eshtrat, por Zoti me ka ruajte shpirtin dhe me ka mbajte gjithmone prane jush, ndonese te pergjumur, shqiptare te dashur. Tash ne kete kohe te larget, te shekullit te njezet e nje, degjoj zerat tuaj te shqetesuar qe vijne nga te gjitha skajet, te aferta dhe te largeta ?! A mund te me thoni, perse te shumtat e shkrimeve tuaja vijne prej vendeve te huaja , Rome, Athine, Paris, Londer, Berlin, Melburne, Toronto,  Boston,  Nju Jork?! …Ky eshte fati i shqiptareve dhe Shqiperise?!

Te shfajesoheni dhe te dorezoheni  perkudrejt poshtersive dhe padrejtesive te pafundme me mendimin se ky eshte fati , o shqiptare ?! Edhe mue ne moshe te re, fati me degdisi ne obor te barbarit. Per me shume se 20 vjet mendja e ime luftoi me fatin. Gjykimi dhe dashuria per vendin dhe popullin tim nuk e lejoi dhe e mundi fatin ogurzi, me tregoi rrugen e drejte dhe te veshtire per t’i sjelle lirine dhe begatine e shkateruar prej barbareve. Fati e mashtron njeriun me ane te bijes se tij , shprese. Dhe shpresa e largon njeriun nga mendimi dhe gjykimi i drejte per te luftuar fatin, armikun e zhvillimit dhe te perparimit njerezor.

Viti i perkushtimit se shpejti mbaron,mendja e ime megjithate nuk po e kupton.” Viti i Skenderbeut” ne c’fare kuptimi ? Levdatat dhe dhuratat nuk kan pas per mua as nje lloj interesimi. Ne sherbim te barbarit fitova aq shume, por gjithe naten mendja e ime rrinte pa gjume.  Dhe une po e shoh se durimi i juaj ka sosur, dhe me te drejte jeni shume te shqetesuar, per vuajtjet e pafundme qe shqiptari eshte duke kaluar. Barbaret nga te gjitha anet sulmet nuk i ndalojne, derisa nje dite Shqiperine,vendin e pellazgeve, krejtesisht ta gllaberojne.

Por, jo o shqiptare, kjo kurre nuk ka per te ndodhur, dashurine per atdheun asnjeri nuk e ka harruar. Per pese shekuj barbari otoman Shqiperine e shkateroi, ne myslimane me te shumtit e shqiptareve i konvertoi. Te na vije turp per fatin tone, e them me hidherim, per Fajin tone. Kur vdekja me largoi nga toka arberore, mendova t’ju flas dhe t’ju keshilloj , vetem te bashkuar lirine, nderin dhe atdheun, shqiptaret  do ta gezojne. Me vdekjen time barbari u gezua, shqiptaret i percau dhe vendi u gllaberua, papet dhe venetikasit shqiptaret i harruan.

Pas pese shekuj  t’sundimit otoman , popujt  perreth jush, shtetet e tyre formuan dhe nga te gjitha anet, Shqiperine e coptuan.  Perse ndodhi kjo me shqiptaret dhe Shqiperine , qe priten kaq gjate te shpallnin Pavaresine, dhe per turp te madh mbajtet ideollogjine ?!

Shqiptare,  me vjen keq qe po u flas ne kete menyre. Kur te gjithe shtetet e Europes shkojne drejt perparimit, shqiptaret i kan kthyer kurrizin vatanit , te varfer, te dermuar dhe qe nuk po jep shprese se ka per te ndryshuar. A e kuptoni se ne c’turp te madh po jetoni ? Nuk ka rruge tjeter, vec te largoheni ! Ne dore te kujt , Shqiperine po e leshoni?  Ky nuk eshte fundi, le te jete fillimi, duhet t’i japim fund ketij regjimi,  qe per shume dekada nje pjese i ka vrare dhe te tjereve trute ua ka shpelare.

Do te deshiroja per Ju o shqiptare ,qe t’i therisni mendjes, si dikur te bashkuar, te keqen larg vendit ,njehere e mire ta keni larguar. Te keqiat shqiptarit kurre  nuk i jane ndare, por me te turpshmet jane, kur vijne nga vete shqiptare. Serbet  ne veri, kur ju pane  te percare, nuk sollen ushtri, vetem dy emisare. Me duart e tuaja ata bene kerdine, vrane e prene sa deshen, gjithe mendjesine, pa koke e lane atdheun, n’a e krijuan partine!

Partia e kuqe punen e filloi, sipas udhezimeve te serbeve, shqiptaret dhe Shqiperine i shpartalloi.

Per pese dekada, nuk lane gje pa bere, e shkuan njerezine ,ne vrime te gjilperes. Dhe kur u erdhi fundi, prap nuk u nenshtruan, te majta dhe te djathta , shume parti krijuan , i mjeri atdheu im , vuatjet nuk te mbaruan…

Shqiptare, kur nuk e pata menduar se  pas pese shekuj ta shihja ne kete gjendje atdheun tim te dashur. Ndryshimi i kesaj situate eshte ne duart tuaja, ne deshirat tuaja, ne mendjet tuaja qe si dikur, ne Beselidhjen e Lezhes, t’i dalim zot atdheut dhe t’i shporrim larg trojeve tona armiqte djallezore, te huaj e te brendshem. Nuk eshte koha e lufterave te pergjakshme dhe shkateruese.

Sulltan Erdogani nuk dergon me mijera ushtare si te paret  e tij, por e ka nenshtruar Shqiperine me emisare fetare dhe e ka koruptuar qeverine. Serbet ne veri i kane coptuar kryet memedheut, maqedonasit ne lindje i kane thyer brinjet dhe greket ne jug i kane kepute kembet.

Por shqiptaret kane zemren, dhe Zemra Shqiptare nuk eshte shuar, por shperndan kudo idealin  e pavdekshem kombetar, per t’i sjelle  atdheut lirine dhe lumturine e dikurshme.

Vildan Sharra

New Jersey, 2019(Vota: 4 . Mesatare: 4/5)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Adil Fetahu: 'Duhet ta pranojmë se Shqipëria e madhe do formohet' Fahri Xharra: Si e shpjegonte prifti katolik francez Jean- Claud Faveyrial historinë shqiptare? Skënder Kapiti: 'Lëvizja për Universitetin' duhet të marrë përgjegjësinë politike kombëtare Ndue Dedaj: Abati i ri i Mirditës Gjekë Gjonaj: Themelimi i Komunes se Mevetesishme te Tuzit, suksesi i vetem i shqiptareve ne Malin e Zi ne vitin 2018 Brahim Avdyli: Gjurmët e gjakut Florim Zeqa: Fundi i iluzioneve, fillimi i një shprese të re! Fahri Xharra: Ja pse Oliver j. Schmitti duhet të largohet nga Akademia e Kosovës Dedë Preqi: Pelegrinët serbë në Gjakovë (kinse) si shërbëtorë fetarë Fritz Radovani: Dita e Ujit të Bekuem Nue Oroshi: Shqiptarët e Amerikës e filluan të parët aksionin për përkrahje financiare për monumentin e Gjergj Kastriotit Skënder Jashari: Deradikalizimi i terroristëve islamik të Serbisë, në Kosovë! Florim Zeqa: Politikanët e tërbuar pas pushtetit e rrezikuan të ardhmen e shtetit! Skënder Kapiti: Njëzet vjet Radio Kosova e Lirë Nue Oroshi: Kumti i dheut, përpjekjet e arbdheut dhe mos heshtja pranë sfidave kombëtare Kadri Tarelli: Nga Suedia vjen Sokoli, Tirana miqtë i mblodhi Skënder Kapiti: Në Shqipëri, komunistët janë sundimtarët edhe në demokraci Dedë Preqi: Edhe ky vit rrëshqiti nga bishti! Zenel Çeliku: Rama, 'dorzohu se je i rrethuar' Nue Oroshi: Aktiviteti i frytshëm shkencor, atdhetar dhe botues i Shoqatës "Trojet e Arbrit“ për vitin 2018

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora