E shtune, 25.03.2023, 07:49 PM (GMT)

Udhëpërshkrim

Neki Lulaj: Në Wiesbaden u festua Dita e Flamurit

E marte, 04.12.2018, 07:45 PM


NË WIESBADEN U  FESTUE DITA E FLAMURIT

Nga Neki Lulaj

Në fundjavën qe e lam pas ne qytetin Wiesbaden të Gjermanisë Shoqata Humanitare „Dardania“ organizoi një Manifestim  kulturorn për nderë të ditës se Flamurit dhe 550 vjetorin e shkuarjës në amshim të heroit legjendar Gjergj Kastrioti.

Në një sallë shumë të madhe e cila ishte e vogël për ti zenë të gjithë  bashkëatdhetaret  të cilët kishin ardhur nga qytetet e ndryshme për të festuar së bashku. Ishin prezent edhe përfaqsuesit e konsultës te Republikës së Kosovës konsullja znj.Fatmire Musliu, nga arbereshët e Italisë merrte pjesë Dr.At Antonio Bellushi dhe advokat Tomas Bellushi,nga LSHB-të ishte prezent  themeluesi i saj dhe kryetari i nderit zt.Simon Kuzhnini, i cili kishte ardhur nga Zagrebi nga Zvicra kryetari i Lidhjes Shqipttare në Botë zt. Nazmi Jahkurti,sekretari gjeneral i LSHB-zt. Shaban Arifaj,kryetari i LSHB për Gjermani zt. Sebastian Nuiqi .Nenkryetari i Lidhjës se Shkrimtareve Artistve dhe Krijuesve Shqiptar ne Gjermani poeti Neki Lulaj.Nga Shoqata „Kosova „ në Ascafemburg ishte kryetari i saj zt.Ragip Nuredini dhe shumë pjesëmarrës te tjerë…….

Me jaft modesti u paraqit kryetari i Shoqatës Humanitare“Dardania“zt. Hajdar Nitaj i cili e bëri hapjën e keti Manifestimi kulturor duke i përshëndet të gjithë të pranishmit në sallë e në veçanti veteranet e UÇK-së familjarët e tyre invalidet e luftës dhe familjaret e deshmorëve si dhe të gjithë aktivistet e pa lodhur të çështjës sonë kombëtare e qe nga referati i tij pos tjerash tha:“Si nikoqir i keti Manifestimi në ëmër  timin dhe të kryesisë se shoatës Ju falënderoj për mirë se ardhjën tuaj ne këtë festë të përbashkët.Sot bashkë po i  përkujtojmë kryeveprat historike të kombit tonë.Po përkujtojmë 28 Nëntorin  e vitit 1444 dhe shpalosjën e flamurit të Skëndërbeut në Lezhë.

Po përkujtojmë 28 Nëntorin e vitit 1912 kur patriotet dhe intelektualet para plotë 106 viteve ngritën flamurin në Vlorë të prirë nga Ismail Qemajli dhe 37 delegatet nga të gjitha vilajetet e trojeve shqiptare të cilat shpallën Shqipërinë etnike shtet të pa varur,por pa Kosovën, pa Iliridën,paLuginën  e Preshevës, Bujanovcit dhe Medvegjës pa,Ulqinin pa,Çamërinë dhe pa Malësinë.

Plaku i Vlorës nga ballkoni i shtëpisë te Xhemail Beut ,pat then qe nga sot do te marrin fund vuajtjet e popullit shqiptar.Por forcat dashakeqese e rrudhën territorin shqiptar nga 80mijë kilometra katror qe i kishte ne 29 mijë kilometra katror qe ka sot.

Sonte po kujtojmë 28 Nëntorin e vitit 1955 dhe datëlindjen e Adem Jasharit. Me shumë respekt po perkujtojmë vitin 1968, ku në rrugën e tij të ndritur populli po ngrihej si baticë deti. Punën vendimtare për organizimin dhe shpërthimin e demonstratave të masave të gjëra popullore, së pari në muajin tetor në Pejë, Prizren, Therandë dhe Mitrovicë, e pastaj më 27 nëntor 1968 në Prishtinë, Besianë, Ferizaj, Gjilan, Drenas, e pas disa javësh edhe në Tetovë e Ulqin, e bëri Rina e Lëvizjes Revolucionare për Bashkimin e Shqiptarëve, e cila, duke e shfrytëzuar situatën ne të cilën ndodhej populli, e gjeti të udhës dhe e vlerësoi si akt të dorës së parë se kishte ardhur koha që kërkesat e drejta të popullit shqiptar të jehonin fuqishëm edhe përpara opinionit jugosllav dhe atij ndërkombëtar dhe se kishte ardhur momenti i fundit që çështja e Kosovës të ndërkombëtarizohej njëherë e përgjithmonë.

Përkujtojmë vitin 1997 dhe daljën në skenë të UÇK-së e cila luftën kundër agresorit serbosllav e fitoi me ndihmën e forcave ndërkombëtare duke u kurorzue çlirimin definitiv të Kosovës dhe shpalljën e Kosovës Shtet të Pavarur.

Synimi i jonë jetik është Bashkimi i trojeve shqiptare,i cili është amanet i të gjithë të renëve pë liri. Lavdi veprës madhore të te gjithë deshmorëve dhe herojve të kombit. Urime dhe Gëzuar për jetë e MOT..!“

Në vazhdim fjalën e mori kosullja e Republikës se Kosovës në Frankfurt znj. Fatmire Musliu,e cila përshëndeti të pranishmit duke ua uruar  28 Nëntorin festën e Flamurit, ,datëlindjën e heroit legjendar Adem Jasharit,550 vjetorin e amshimit të Skënderbeut dhe heroizmin e djemve të UÇK-së qe sollën lirinë.Ne kemi përjetuar shumë  tragjedi nëpër shekuj por ato u kaluan tani  kemi edhe shumë punë e angazhime qe kërkojnë zgjedheje andaj koha nuk pret .Kush e don lirinë e don edhe Bashkimin kombëtar.

Bashkëkombas te ndëruar këtu mu në këtë sallë sot para dite u mbajt një Simpozium shkencor për Skënderbeun nga të gjithë historianet e njohur sa ligjeruan edhe as një herë nuk u zu në gojë Epopeja e lavdishme e UÇK-së te gjithë e kishin gojën plotë bashkim e tolerancë mirëkuptim  por ja  tani këtu ne i presim qe 40 minuta e ata akoma nuk jan ne mesin tan…?

Fjalën e mori Neki Lulaj, i cili para të pranishmeve u paraqit me vargjet e një poezie kushtuar Skënderbeut;

Sot e 550 vjet këndon bariu e arbëreshi në Arbëri

Vargjet e Skënderbeut ia falëm sot e për jetë ndër ne

Trimi legjendar kurrë nuk diti të thinjet a te ketë pleqëri

Ai hedh shtat nëpë botë si i vetmi Skënderbe….

Ne vazhdim të keti Manifestimi filloi muzika popullore burimore dhe vallet artisitike te luajtura nga pjesëmarrësit e artit popullor.

Pastaj në foltore u paraqit aktivisti i palodhur zt. Agim Aliqkaj dhe kryetari Hajdar Nitaj të cilët i ndëruan  me  Mirënjohje zt.At. Dr. Antonio Bellushin dhe themeluesin e Lidhjës Shqiptare në botë dhe kryetarin e nderit  zt. Simon Kuzhninin.zt.Simon Kuzhnini, ne  shenjë raspekti  mes tjerash tha „Bashkëkombas të dashur juve qe keni një zemër e qe jeni gjithëmon e zemrat tona krenare  sonte  ketu para jush është gjaku i Skënderbeut shkëlqesia Arberore arbereshi zt.At. Dr. Antonio Bellushi, vëllau i jonë arbëreshi pasadhësi i Skënderbeut, ndihem krenar dhe përkulem bie  ne gjunjë para jush, para veprës tende madhore  zt. Bellushi paq fat e jetë te gjatë sa Alpet shqiptare .

Programi i keti evilimenti kulturor vazhdoi deri ne orët e hershme të mëngjesit. Organizuar nga stafi shkëlqyes i kryesisë se Shoqatës Humanitare „Dardania“në Wiesbaden.(Vota: 3 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora