E premte, 10.07.2020, 12:14 AM (GMT+1)

Kulturë

Demir Krasniqi: Në Malësi të Karadakut

E diele, 18.11.2018, 11:03 AM


NË MALËSI TË KARADAKUT

Në Malësi të Karadakut ,

Një ditë shkova me një mik !

M’ rrihte zemra prej marakut –

T’ shkoj , ta shoh fshatin Çelik !

Refreni:

O Çelik, o Çelik ,

Ke rritë trima e djem kreshnik ,

Që s’i  trembë as gjylja e topit –

Janë stërnipa t’ Kastriotit !


T’ i  shoh trimat e Çelikut ,

T’i  shoh nipat e Idriz Seferit ,

T’ shoh pasardhësit e Hasan Remnikut –

Që s’i  tremben pushkës , tmerrit !...

Refreni:

O Çelik, o Çelik ...etj.

Në Çelik të Karadakut ,

Në mes Shkupit e Gjilanit –

Jetojnë vëllezërit prej një gjakut ,

T’ kreshnik Agim Ramadanit !

Refreni:

O Çelik, o Çelik ...etj.

Shkolla e Parë Shqipe n’ Kosovë ,

N’ Stubëll  t’ Epër , u hap nga mësuesi –

N’ Kishë t’ Shën Gjergjit , nxënësit i mësonte

Dom Mikel Tarabulluzi !

Refreni:

O Çelik, o Çelik ...etj.

Gjilan, më 14.11.2018 .        Demir KRASNIQI(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora