E hene, 27.01.2020, 02:16 AM (GMT)

Komente

Dedë Preqi: Driblimet e Hashimit deri te këmbët e Putinit

E premte, 16.11.2018, 08:24 PM


Driblimet e Hashimit deri te këmbët e Putinit

Nga Dedë Preqi

A duhet të shtrojmë pyetjen fillestare lidhur me thelbin e çështjes, sepse nuk mund të ndalet qytetari i vendit pa i bërë  pyetje edhe vetëvetës, athua mjafton një shqyrtim kalimthi për të treguar se kush jemi, apo për tu përballë para pushtetëve të botës dhe atyre të fuqishme nga bindjet tona dhe në çmënyrë i trajtojmë çështjet me pretekstin e dobisë, apo të dobësisë, duke menduar se në këtë mënyrë mundemi ta sanojmë gjendjen dhe ta krijojmë stabilitetin ne vend dhe rajon.

Kush ka sy për të parë e kupton se politika e Kosovës në një mënyrë po rrëshqet sikur në skija pa ndonjë cak dhe qëllim të caktuar në favor të vet dhe në këtë mënyrë, sikur po i përgaditët një lloj loje e rrezikshme, prandaj duhet ti kthehemi situatës dhe ta pyesim vetën, ku jemi,  ku na shpie kjo politikë, çështë kjo lojë politike dhe bindja se si mund të pajtohet Kosova me Serbinë???

Ç’kuptim ka një lidhje miqësie dhe të quhet guxim, nëse ia jep dorën një njeriu të fuqishëm të botës, i cili në anën tjetër e mbanë nën këmbë ekzistencën njerëzore edhe në vendin e vet? Dhe cilat vende kanë përfituar prej Rusisë, përveq Serbisë?

Kosova kurrë nuk do ta shihte vetën as ëndërr si shtet në saje të Rusisë dhe vendeve që ia kanë «hatrin» e saj, por falë realitetëve supërfuqisë së NATos, në krye me SHBA-të, dhe aleatët e saj, me të cilat duhet të veprojmë dhe të rrugëtojmë deri në fund, duke e ruajtë miqësinë përmanente me këto vende, imazhi i të cilave do të ishte historik dhe i pa harruar për jetë, sepse ndaj nesh kishte një autoritet aq të madh dhe të fuqishëm, sikur të kishte prejadhje hyjnore.

Driblimet politike të  Hashimit deri te këmbët e Putinit, janë driblime jo të thjeshta që i tejkalojnë të tjerët, por që edhe i tejkalojnë rregullat e lojës(politike) posaqërisht ndaj një pozicioni që e ka Kosova në fushën e saj diplomatike dhe strategjike, që në këtë realitet si do të jetë, kopetencat e minoritetit serb në Kosovë, do të rritën dhe do të zgjerohen edhe më shumë.

Sepse në këtë model të lojës (me vijat e kufirit), topin e hedhur nga Daçiqi, ia pason z.Thaçi, dhe ky i fundit, duke e hedhur jashtë vijave të fushës pranë këmbëve të Putinit, kësaj duhet ti  shtohen edhe  masat ndëshkuese ndaj këtij ekzibicioni të tillë, që mundëson deri te ndonjë penallti ekzekutimi kundër portës së Kosovës, por nuk është e çuditshme se kjo portë e pret rrezikun më të madh nga ndonjë autogol e vet z.Thaçi…

Nuk është lehtë të zhvillohet një politikë e mirëfilltë në Kosovë, nëse marrëdhëniet e brendshme politike dhe marrëdhëniet ndërpartiake, posaqërisht pozitë-opozitë,  janë të acaruara në mes vete dhe qëndrojnë largë harmonisë së tyre për të marrë vendime ekzekutive, përmes të cilave krijohen marrëdhëniet dhe kushtet që të ndërtohen edhe politikat e jashtme, njëherazi duke realizuar qëllimet dhe vullnetin e qytetarëve të vendit.

Prandaj, qytetari i Kosovës, nuk është e thënë që të kuptoj sëcilën lëvizje politike të kryetarit, të kryeministrit, apo të ndonjë ministri të vendit, por esenciale është kur ata e shohin dhe e prekin situatën dhe gjendjen e pa lakmuar, të krijuar nga vetë udhëheqja e dohët, duke e përjetuar realitetin drejtpërdrejtë, i cili nuk është as në favor të përmbushjes së qëllimëve dhe zhvillimëve shtetërore, poashtu edhe largë mirëqenjës qytetare.

Një gjendje e tillë politike dhe diplomatike, të cilën po e përjeton shteti i Kosovës, dhe qytetari i saj, duke e kuptuar se ç’po ndodh, por duke e mos kuptuar se ku na shpie kjo rrugë qorre dhe politikë e pa lakmueshme, që nuk mbetët tjetër, përveq duke e pranuar me dhunë, ose duke e hedhur poshtë përmes protestave dhe mediumeve publike, duke kërkuar zgjedhje të reja.

Këto lojra dhe trazime të llojit dhe një politike të tillë, dëshmojnë qartazi se po e ngurtësojnë zhvillimin e politikës së vendit dhe optimizmin e qytetarëve të Kosovës, dhe mbi këtë bindje lindin kritikat dhe opinionet në kuptimin negativ, si antiteza të procesit në tërësi dhe kundër kuptimit të paqës, që mund të ndërtohen në mes dy popujve, serb dhe shqiptarë, nëse marrëveshjet e tilla të z.Thaçi dhe Vuçiq, realizohen nën ombrellën e Rusisë dhe Putinit.(Vota: 4 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Reshat Nexhipi: Deputetë dhe analistë të nderuar, mos lejoni nëpërkëmbjen e historisë tonë të lavdishme dhe dinjitetin ynë kombëtar Reshat Nexhipi: Europën, e kanë krijuar njerëzit e racës tonë Reshat Nexhipi: Kontributi indirekt i Skenderbeut për Kongresin e Alfabetit Reshat Kripa: Mirëserdhe Mid’hat Bej Frashëri Jahja Lluka: 'Shpëtimi i Shqipërisë do të vijë me anë të vetes tonë' Zymer Mehani: Kongresi i Manastirit - Faqe e lavdishme në historinë e popullit shqiptar Faton Mehmeti: Ja s’i Labi po e pengon Ministrin e Brendshëm, dhe kërcënimet ndaj Pacollit Skënder Kapiti: Kosova është e para - 4 xhudistet e Kosovës, krenari kombëtare Florim Zeqa: Taksa për produktet serbe, marketing politik i Qeverisë! Ilmi Musliu: Kthimi që nuk ndodhi Xhylije Ibrahimi: Tërheqja e njohjeve, dështim i diplomacisë kosovare Hazir Mehmeti: 100 vjet nga Republika e Parë e Austrisë Nue Oroshi: Në Kosovë duhet të ndërtohet një koncept kombëtar kundër planeve të Serbisë Valon Jashari: Aorestia e diplomacisë së jashtme të Kosovës rrezikim i rrugës drejt BE-së Adil Fetahu: Kënga 'Vitin tjetër në Prizren' - thirrje për luftë Brahim Avdyli: Memorandum Skënder Jashari: Fraksioni politiko-kriminal i EULEX-it, ende dorë e zgjatur e Serbisë në Kosovë, kundër Grupit të Dobrosinit Reshat Nurboja: A shkatërrohet një shtet e një qytet për pare e poste?! Xhylije Ibrahimi: Pse amerikanët meritojnë statusin e kombit të privilegjuar tek shqiptarët? Martin Malota: Autoriteti dhe profesionalizmi i mësuesit, rrit në rrugë të dukshme forcimin cilësor në shkollë

Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT