E merkure, 08.07.2020, 01:17 AM (GMT+1)

Kulturë

Vjollca Tiku Pasku: Vjeshtë

E shtune, 10.11.2018, 05:59 PM


VJESHTË

Flokë të verdha dhe të kuqe lyhen vjeshta,

me te bardhë lyejnë zogjtë e reve në lartësi,

Uji i liqenit pasqyron ngjyrën melankolike

duke pritur buzët e gjetheve në fshehtësi.

Parku shtrohet me gjethe që bien

paqja që sundon prishet nga kordelet e erës,

bukuri vjeshtore që zhvishet me elegancë ngadalë,

si vajzat që shijojnë dashurinë e parë të zemrës.

Ndjej brenda shpirtit violinën e vjeshtës,

sytë e horizotit drejtur nga ikja e dallandysheve,

ndjej vetminë e gurëve në liqen që do presin gjatë

të përkëdhelin themrat e pushuesve dhe zhytësve

Të adhuroj flokartë vjeshtë e çasteve intime,

se ti ndryshon dhe melodine e zemrës time.

Vjollca Tiku Pasku(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora