E enjte, 04.03.2021, 02:50 AM (GMT)

Kulturë

Gazmend Papa: Në jalli

E diele, 04.11.2018, 09:58 AM


në jalli

buzë ujit me gjurmë të shenjtit me orë

spërkatur në vesën e artë nën yllin polar

mblidhnim sanën kositur ditë më parë

t`i ushqenim kafshët në kohë me borë

s`lëvizte kaq me ag asgjë fare në barë

veç iknim gjurmët e të urtit në vetmi

zbritur nga qielli me lule xheneti në jalli

ndërsa veten e shikonim në ujëvarë

ka qëndruar këtu i urti e ka gjetur ilaç

ta shëronte me kaq durim majën e cicës

ja pse s`e harron dot hijen e dumnicës

nëna e lodhur mblidhte sanë në djersë

unë lozja me kërcej shevari dhe me llaç

e e shikoja nga sillet toka në univers

Gazmend Papa(Vota: 5 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora