E marte, 20.10.2020, 10:25 AM (GMT+1)

Komente

Nue Oroshi: Të përzihesh në politikë dhe ta kuptosh politikën si art i së mundurës - janë dy botëra dhe një kufi i madh që i ndanë në mes

E diele, 21.10.2018, 12:00 PM


Të përzihesh në politikë dhe ta kuptosh politikën si art i së mundurës - janë dy botëra dhe një kufi i madh që i ndanë në mes

Nga Nue Oroshi

Politika ësht një art bukur i komplikuem që shumica e njerëzve e kanë vështirë ta kuptojnë madje edhe vetë një pjesë e mirë e politikanëve, që ka vite që janë pjesë e saj.Ta kuptosh politikën si art i së mundurës për t‘i realizuar konceptët politike dhe për t‘i quar përpara çështjet me rëndesi që kanë të bëjnë me përspektivën e popullit dhe kombit që e udhëheqë, do të thotë të jesh politikanë që udhëhiqeshë nga strategjia e veprimit politikë duke e kërkuar piktakimin në përmasa të realës.

Përmasat e realës realizohën vetëm atëherë kur në kokë i ke idetë se si ecët përpara, pa lënë anash edhe këshillat që merr nga rrethi ku  jeton dhe vepron.Të përzihesh në politikë është diçka tjetër. Aty nuk mendon për konkretizimin e ideve politike e as për dergimin përpara përmes projekteve dhe koncepteve të shëndosha shtetërore dhe kombëtare por vetëm e ke një qëllim se si të arrish sa ma shpejtë deri tek keqpërdorimi i politikës që në botën e qytetruar njihet me emrin korrupsion, nepotizëm, humbje e moralit politikë dhe vazhdim i rrugës pa krye.

Këtu është dallimi në mes të politikaneve perëndimor të cilët politikën e shikojnë si art i së mundurës për t‘i realizuar idetë dhe konceptët politike ku paralelisht me ngritjën dhe rritjën e politikanit të ngritet dhe rritet edhe mirëqenia e popullit, shtetit apo kombit që e udhëheq. Kurse  në anën tjetër të politikanëve lindorë apo më mirë të themi Ballkanas të cilët politikën e shohin si art për të realizuar qëllimet e veta qoftë në aspektin financiarë qoftë në aspektin e dominimit me mjete të përlyera mbi tjetrin, pa e patur as aftësinë, as konceptin e as projektin e ecjes përpara.Këta lloj politikanësh quhen politikanët e barkut dhe jo të mendjës.Fatkeqësisht edhe në trojet shqiptare kemi shumë politikanë që janë përzier në politikë dhe nuk kanë aftësi e as kapacitete intelektuale, që t‘i qojnë çështjet përpara.

Në mungesë të kapaciteteve politike për t‘i quar çështjet përpara atëherë ata mirren me vetvetën. Dhe luftën me marrjen e vetvetës e fillojnë nga partia ku ata gravitojnë dhe janë anëtarë, duke pastruar partinë që e udhëheqin nga njerëzit e aftë të cilët politikën e shikojnë si art i së mundurës duke afruar rrethë vetës politikanë të barkut, të cilët vetëm se përzihen në politikë dhe politikën e shikojnë si mjet i realizimit të interesave të ngushta, qoftë financiare qofte korruptive ,qoftë interesa të sferave të ndryshme.Këta lloj të politikanëve servilë janë shumë të rrezikshëm për shoqërinë tonë se këta duke treguar servilitetin ndaj shefitë të tyre, nuk e qesin asnjëherë trurin në veprim, për të menduar një ide apo një veprim të duhur por për ata kujdeset shefi i tyre, madje edhe kur shefat e tyre kanë kokëdhimbje atyre mbas dy minutave ju dhembë koka, kur shefat e tyre kanë barëkqitje atyre ju shkon barku dhe kështu me radhë.

Politikanët e tillë e kanë trurin e mbyllur  më një qelës të madh sepse duhet emituar gjithmonë shefin e tyre. Kurse në botën perëndimore zhvillohet politikë idesh dhe konceptësh, duke u ballafaquar dhe duke mos harruar asnjëherë reagimet e qytetarëve, sepse këto reagime të qytetarëve tek politikanët modern kanë një rëndesi shumë të madhe dhe gjatë gjithë mandatit të tyre ata i përcjellin trendet dhe lëvizjet e popullatës që udhëheqin duke marrur masa për ndalimin e paknaqësive. Qofshin ato paknaqësi sociale, qofshin ato paknaqësi politike për lëshimet që bëhën në  afatin kohor në mes të dy mandateve. Kurse politikanët tanë shqiptarë nuk e shikojnë asnjëherë vështirsitë dhe reagimet e popullatës por ata e kanë në mendje vetëm një çështje se si ta fitojnë edhe nje mandatë ne zgjedhjet e tjera, pa zgjedhur fare metodën se si duhet të vihet deri tek fitimi i mandatit të ri politikë por i tërë mandati ju shkon partive politike shqiptare duke u marrë me njëra - tjetrën. Ndërkohë kur e shohin se kanë kaluar katër vite ata sërish vijnë në pikën zero.Dhe kështu duhet filluar sërish nga e para.

Prandaj të përzihesh në politikë dhe ta kupton politikën si art i së mundurës-janë dy botëra dhe një kufijë i madh që i ndanë në mes. Uroj që sa më shpejtë të ikin nga politika, polikanët shqiptarë që vetëm përzihen në politikë, dhe e shikojnë politikën si çështje të barkut, dhe në skenën politike shqiptare të vijnë politikanë të rinjë që e shikojnë politikën si art i së mundurës për realizimin e ideve dhe koncepteve politike, ku me realizimin e këtyre ideve politike ecë përpara edhe zhvillimi i shteteve tona shqiptare.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Fahri Xharra: Troja e vërtetë është në Shkodër Dëfrim Cani: Avni Ponari,njeriu i punëve të mira Valon Jashari: Ideja e bashkimit të Luginës së Preshevës, pa dakordimin e koniokturave ndërkombëtare e mekanizma adekuat dhe me njerëz të gabuar është afektive Fritz Radovani: Përkujtoj At Pjetër Mëshkallën Ndue Dedaj: Kanina e Donika Kastriotit Fran Gjoka: Shkolla dhe shoqëria kërkon drejtues të kualifikuar, të cilët duhet të marrin një formim universitar cilësor dhe profesional Islam Lauka: Taktikat e gabuara tё Thaҁit si komprometim i strategjisё sё drejtё tё Kosovёs Adil Fetahu: Nobeli që u trishtua vetë dhe i trishtoi të tjerët Idriz Zeqiraj: Albini sulmon, por edhe e mbron Hashimin Skënder Kapiti: Paskomunizmi - shndërrim i komunizmit majtist në komunizëm 'djathtist' Blerim Rrecaj: Rreshta status-quoje Nue Oroshi: Zoti ju laftë shëndosh Erdoganista idoli i juaj i ra në gjunjë dhe po i lutet Donald Trumpit Florim Zeqa: Imoraliteti politik dhe hipokrizia e Isa Mustafës, e ndihmojnë Hashim Thaçin! Ndue Dedaj: Përkujtesa, si një borxh ndaj bijve të historisë Dedë Preqi: Kosova ecën gjithnjë nëpër një urë! Nue Oroshi: Tre virusët kancerogjen të Kosovës sipas Ekspertit Amerikan të Politikës së Jashtme David Phillips Fritz Radovani: Muaji tetor 2018, kujtojmë Idriz Zeqiraj: Kolonel, të vranë natën, të vajtojnë ditën Fahri Xharra: Kristo Dakon e vrau tradhtia komuniste Hilmi Saraçi: Nga vizita në Fushë Krujë

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora