E diele, 04.12.2022, 12:02 PM (GMT)

Sport » Sporti

Fritz Radovani: Novak Gjokoviq fitoi titullin e 69

E hene, 16.07.2018, 07:12 PM


Nga Fritz RADOVANI:

NOVAK  GJOKOVIQ  FITOI  TITULLIN  E  69

 

KAMPIONI  I  TENIS  WIMBLEDON  2018

15 KORRIK 2018: WIMBLEDON  LONDER…

ORA 23.10’ Tenisti Novak GJOKOVIQ ishte perballë tenistit Kevin ANDERSON.

Shkallat e mërritjes së Tyne deri tek finalja e Wimbledonit nuk ishin pa vështirsi.

Perballja me lojtarët e njohun të Botës së tenisit ishte nder ma të fortat e këtyne viteve.

Ishin afrue Kupës Wimbledonit Federer, Nadal, Gjokoviq, Anderson dhe Isner.

Novak Gjokoviq u ndesh me Nadal dhe fitoi me rezultatin: 6-4; 3-6; 7-6; 3-6; 10-8.

Ndersa, Kevin Anderson fitoi kunder Federer me rezultatin: 3-6; 6-7; 7-5; 6-4; 13-11.

Kjo do të thotë që finalja e Wimbledonit ishte meritë e ardhjes aty e dy tenistëve të cilët e mbyllen ndeshjen Finale me rezultatin 6 – 2; 6 – 2; 7 – 6 (7 – 3), të fitueme nga Gjokoviq. Gjokoviq asht edhe fitues i maparshem, ndersa Anderson ishte hera e parë si finalist.

Ndeshja ishte me të vertetë e bukur dhe me momente që terhiqte vemendjen e shikuesit deri në brohoritje dhe duertrokitje edhe per lojtarin kundershtarë me lojen e tij. Sot nder fushat e tenisit botnor shohim gjithnjë publikun e apasionuem mbas një lojtari... Po, në raste të tilla nuk mundesh me qendrue indiferent ndaj momenteve vendimtare kur me një mjeshtri sportive dhe shumë të bukur loja ndryshon edhe ekujlibrin e saj. Forca e një lojtari ndoshta, dikur ishte sasia e asis që bante njeni apo tjetri. Ndersa sot, asht edhe mjeshtria e mbajtjes së topit në fushë derisa njeni nga lojtarët fiton piken e lojës... Nuk ishte asgja e pa parashikueme mbasi lojtari Anderson, shkelqen në teknikë kalimi topit në fushen e kundershtarit, tue shfrytzue cepet ansore të fundit fushës.

Gjokoviq në këte ndeshje ka fitue titullin e 69 të kampionit në karrieren e tij si tenist. Ardhja e Tij mbas një periudhe me probleme shndetsore dhe, fitoria e kunorzueme me Kupen e Kampionit të tenisit në Wimbledon, na ngjallë dëshiren per fitore të tjera nga Novak Gjokoviq, tue i urue edhe shndet të plotë per kampionatet e ardhshme!

Suksese per Ju i nderuem Novak Gjokoviq, per arritjen e majave të fitores, që nuk janë të panjohuna per Ju! Suksese dhe shndet z. Nole Gjokoviq!

Melbourne, 16 Korrik 2018. (Vota: 2 . Mesatare: 4/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora