E shtune, 04.02.2023, 05:23 AM (GMT)

Mendime » Radovani

Fritz Radovani: Tashti e ka rradhen kjo...

E shtune, 05.05.2018, 04:45 PM


Nga Fritz RADOVANI:

TASHTI  E  KA  RRADHEN  KJO …

ATA QË SHKATRRUEN KISHA E XHAMIJA PO VAZHDOJNË EDHE SOT !..

A DINI KUSH E HOLLI N’ ERË KISHEN E VAUT TË DEJËS KU U KUNORZUE I MADHI GJERGJ KASTRIOTI – SKENDERBEU ? – E keni në mjedis të Tiranës!

Tashti çoni deri në fund shkatrrimet o trashigimtarët e Esad Pashës, Ahmet Zogut, Enver Hoxhës, Ramiz Alisë, Haxhi Lleshit dhe... ! As ju nuk dini ku keni fillue!

Me shtëpinë ku u le Atdhetari Luigj Gurakuqi.., në Shkoder! A po, nder Male?

Po vazhdoni me Shkollen Normale t’ Elbasanit... Se, edhe ate e hapi Luigj Gurakuqi!

Sheshuet shtëpinë e Osman Kazazit në qender të Tiranës... Të Prekë Calit...

Keni shembë Shtëpinë e At Gjergj Fishtës...

Sot lexova edhe artikullin e z. Frank Shkreli per Shtëpinë e Vllazenve Frashëri...Turp!

Një fjalë kot! – Po, kush ka turp atje? Po t’ kishte turp të pakten një minister do të jepte dorheqjen dhe, do të shkonte me fjetë në shtëpinë e Enverit në Gjinokaster...

***

NË VLONË ME 28 NANDOR 1912 KUR U NGRIT FLAMURI ISHTE EDHE ATY LUIGJ GURAKUQI… DISA PREJ TYNE VAZHDONIN ME THANË MBAS 1925:

“PO MOS T’ ISHTE NJE KY BURRË, KURR N’ SHQIPNI S’ U NGRIT FLAMUR !”

Foto nalt asht dokument që tregon kush e ngriti Flamurin e Kastriotit aty...

Kur të ndertoni aeroportin e Vlonës me “vëllezërit e gjakut tuaj turq”, se kështu i thirrnin qeveritarët tanë mbas 1944, a do të mundeni me u durue pa e sheshue edhe këte Shtëpi...

Ka vdekë Isa BOLETINI, Avni RUSTEMI, Ndok GJELOSHI dhe Bajram CURRI...

Kanë vdekë edhe tre Vllaznit FRASHËRI... Bini pa frikë, nuk asht kush i gjallë..

Samiu pat shkrue: “Shqipëria çfarë ka qenë, ç’është dhe çfarë do të bëhet?”…

Po, në të vertetë per çka po ngjet sot, nuk besoj se i ka shkue as Atij mendja!?..

Melbourne, 5 Maji 2018.(Vota: 10 . Mesatare: 2/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora