E shtune, 28.01.2023, 07:40 PM (GMT)

Mendime » Radovani

Fritz Radovani: Dragobia e Dragonit

E marte, 27.03.2018, 08:03 PM


Nga Fritz RADOVANI:

DRAGOBIA  E  DRAGONIT

“Çdo mars vijmë te Shpella,

Të shohim me kobure,

Dragua mbi këto male

Që kurrë s’u përkule…”

Zeqir Lushaj: “Baladë për Bacë Bajramin”

29 MARS 1925: Arma e Pashiqit që i dhuroi Ahmet Zogut po vazhdon krizmat...

Vritet mbas Luigj Gurakuqit edhe Dragoni i Dragobisë Bacë Bajram Curri...

Sejcili Shqiptar sot pyet veten: “A ka Shqipnia Atdhetarë trima si Bajram Currin?”

– Nuk e dij ! Dij vetem se ka vrasës që jo vetem nuk i lanë gja mangut nipit t’ Esadit, po edhe po ua lypi nevoja ia kalojnë atij. Në kater anët e globit vetem fallsifikatorë vrasës!

Në se dishron me dijtë se shka bahej në Shqipninë e porsa lindun të Gjergj Kastriotit, merr dhe studjo vetem tri Figura të mëdha të Shqipnisë së asaj kohë dhe si i vrane Ata: Avni Rrustemin e Vlonës, Luigj Gurakuqin e Shkodres dhe Bajram Currin e Dragobisë.

Nder pusat e ujit të freskët të Rozafës, të tre Burrat e kanë pij një gotë ujë... Sa e ambël dukej fjala e Tyne “T’ u rritët ndera!”, kur u thonin grave Shkodrane me tabake në dorë.

Jeta e Këtyne Burrave të ngjanë me vrapimet e maratonomakëve nder labirintet e një Shqipnije të rrenueme nga feudalizmi, që në çdo kthesë të pret një vrasës tradhtar...

Por, zemra e Trimit nuk thehet as nuk kthehet mbrapa! E Ky Trim ishte Baca Bajram!

Nuk e thyen as nuk e kthyen as napolonat ar e as dinarët... Pasunia e Tij ishin e mbetën  Gurtë e Shpellës së Dragobisë, ku me zemer të thyeme per atë Gjak të derdhun rrëkajë aty, çdo  Shqiptar e ndjen veten perpara një Monumenti të Perjetshem e madhështor.

E Plaku me doren e Tij të vrashtë nga fjetja nder jestekët e gurtë, të afron koken per parzem dhe me dashninë Atnore të Tij si gjithmonë, plot me bujari të ofron një dhuratë: Besen e Burrave të Maleve të ngjeshun e të merthyeme per Flamurin e Gjergj Kastriotit !

Vetem per këte e vrane...

Melbourne, Mars 2018.(Vota: 10 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora