E shtune, 18.09.2021, 05:41 AM (GMT+1)

Kulturë

Kadri Tarelli: Plaku, Vapa dhe Gushti

E merkure, 14.03.2018, 11:18 AM


Plaku, Vapa dhe Gushti

 

Gushti iku, shkoi vapa,

Unë vrapova, s’ pashë prapa.

Shkuan vitet një nga një.

Plak më lanë, s’ më bënë zë.

 

Pleqëri, moj me kusure,

Pse rininë ma përzure?

Si rrodhe prapa mu qepe

Unë u fsheha, ku më gjete?

 

Fuqi s’kam të kaloj gardhë

S’kafshoj dot mollë e dardhë.

Dhëmbë vënë, gjunjë prerë

Po ndjej dimër dhe në verë.

 

Mburrem pak në kafene.

Them, po ngrihem, se s’kam nge.

Drejtoj trupin, si qëmoti,

Këmbët shkojnë kot së koti.

 

Sytë hedh andej këndej,

Vend tek lulet, më nuk gjej.

Nuk m’u nda, ky huq për dreq,

Nuk më thoni, si ta ndreq?

 

Mbaj fjalime në kuvend,

U plaka e s’vura mend.

Ma kujton kjo koll e thatë,

Koh’ e shkuar, nuk vjen prapë

 

Rri në heshtje, mendjen vras

S’kam as zë, që të bërtas.

Mbledh krijimet në ca fletë,

Si thesar, për këtë jetë.

 

Dikur tha, një plak me mjekër,

porosi, nga mot i vjetër:

Mos shih vitet, që ke ngrënë,

Gëzo veprat, që ke lënë !

 

Kadri Tarelli

Durrës më: 09, të Marsit, 2018.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora