E merkure, 29.09.2021, 12:00 AM (GMT+1)

Kulturë

Jusuf Zenunaj: Ku na solli politika

E merkure, 14.03.2018, 11:57 AM


Jusuf Zenunaj

 

KU NA SOLLI POLITIKA

 

Politika jonë si askund tjetër,

Kushteutën e vendit e sheh veç si letër.

Si letër bixhozi moti e përdor,

përton ta lexojë i gjori doktor,

lufta e zuri me  tetë vjet shkollë.

E mjera Hanko Halla ,

për vendin kush i prinë,

tek Lista Serbe kërkon shpëtim !!!

J.Z. 3 mars 2018

 

NDRYSHE SI T'I QUAJMË

 

Ata që arrat me dushk i ndërrojnë,

këngën e qyqes e durojnë !

Breshër kur bie , thonë dielli rrezon,

kudo e kurdo janë me duar të gjata;

sikur t'agon dita e t' erret nata.

Për popullin e lëshojnë shoshën në ujë,

shpetimtarët tanë ndryshe si t'i quajmë ?!

J.Z. 2 mars 2018(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora