E shtune, 03.12.2022, 04:22 PM (GMT)

Kulturë

Jusuf Zenunaj: Lumturinë ta gëzojë Partia!

E marte, 27.02.2018, 07:09 PM


Jusuf Zenunaj

 

LUMTURINË TA GËZOJË PARTIA !

 

Urime Pavërsia !

Këto fjalë zemre,

dhjetë vjet më parë

rridhnin të pastra

sikur uji në Gurrë të Drinit të Bardhë

Atë ditë bënte acar, po fjala Pavarësi,

në sytë e dardanëve shfaqte liri.

Sot në të parin dhjetëvjetor,

mjerim në sofër e n' oborr

dhe prapë themi : Atdhe, urime Pavarësia !

Lumturinë ta gëzojë Partia !

 

J. Z. 17 shkurt 2018

 

 

O FLAMUR KOMBËTAR !


Me dritërimin tënde u mësova

qysh në djep,

Me ty në beteja, në fushë e në thep.

Me dyzet trima çava rrethimin,

plagët i mora në ballëdimri.

Sot, në hyrje të kryeqytetit,

palet të valviten sikur valët e detit.

Nga rrethrrotullimi s'të largova shumë,

jo sa ariu që fle gjumë,

aq sa mjegulla i përshkon malet,

të mos të të shihnin miqtë as ndërkombëtarët !

Të hoqa nëpër terr ,

sërish të vura ditën,

për miq ndërroj traditën

se jam kryeministër.....

 

J.Z. shkurt 2018

 

 

S' KANË MBETUR SHUMË ORË !

 

Dita po afrohet,

turpi të rëndohet

me peshë sa bjeshka e deti,

edhe varret në kufi t'i falë Parlamenti !

S' kanë mbetur shumë orë

t'u themi lamtumirë

varre në Kullë,

varre në Çakorr !!!!

 

J.Z. 20 shkurt 2018(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora